• „Historia w legendzie, legenda w historii”, czyli spotkanie z Martą Berowską

• 15.10.2019 22:59
      • 15 października 2019 roku odwiedziła nas Marta Berowska autorka książek dla dzieci. Spotkania z nią odbywały się w ramach 48. Warszawskiej Jesieni Poezji. Jako pierwsi spotkali się z pisarką uczniowie klasy 5b na zajęciach pt. „Historia w legendzie, legenda w historii”. Pani Marta Berowska omówiła z młodzieżą pojęcia literackie, takie jak: „legenda, baśń”, wskazała podobieństwa i różnice. Podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii własnego kraju. Opowiedziała młodym słuchaczom, jak pisze swoje legendy i baśnie, skąd czerpie pomysły. Pokazała baśń, jako prosty kod moralny, ubrany w atrakcyjną formę. Odpowiedziała na pytanie, „Czego uczą nas baśnie?”, wskazując na ich moralne przesłanie, pokazujące, że należy żyć z godnością, uczciwie postępując. Pisarka przedstawiła swoją najnowszą książkę „Echa polskich legend” i zachęcała do odwiedzania miejsc związanych z legendami. Nawiązując do Warszawskiej Jesieni Poezji zaprezentowała żartobliwe wierszowane polskie legendy i zagadki o zwierzętach. Opowiedziała też o swoich planach pisarskich. Na koniec pisarka odpowiadała na pytania uczniów. Czas spotkania minął zbyt szybko.