• Poznaj naszego HENIA

• Społeczność szkoły w roku szkolnym 2014/2015 przystąpiła do prowadzonej przez Fundację PANDA akcji “Honorowej adopcji”.

Henio to Osioł Somalijski (Equus africanus somalicus) i nasz podopieczny mieszkający w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym. Miesięczny koszt jego utrzymania to 300 zł.

Henio urodził się 7 czerwca 2011 r. w ZOO w Płocku. Do Warszawy przyjechał 20 września 2012 r. Doczekał się dwóch córek. Pierwsza z nich Helenka urodziła się w 2015 r. i jako opiekunowie mieliśmy zaszczyt nadania jej imienia.

Nasz Henio jest przedstawicielem jednego z najrzadszych i krytycznie zagrożonych wyginięciem gatunków na świecie. Główne przyczyny wymierania to: działalność człowieka, zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne. Zadaniem ogrodów zoologicznych jest ratowanie tych niezwykłych zwierząt. Dzięki Europejskiemu Programowi Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP, który skupia 40 krajów Europejskich (w tym Polskę), Stany Zjednoczone i Południowa Afrykę rozmnażane są zwierzęta z ok. 190 gatunków najbardziej zagrożonych wymarciem.

Osły somalijskie w Polsce hodowane są tylko w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku i w Warszawie, a na wolności występują jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Środowiskiem ich życia są tereny pustynne i półpustynne. Odżywiają się przede wszystkim trawami i roślinnością pustynną. Mają bardzo dobrze rozwinięte zmysły węchu i słuchu. Osiągają 140 cm wysokości i wagę ok. 275 kg.

Henio uwielbia marchewki i jabłka oraz zabawy piłką o zapachu zielonego jabłuszka.

Pamiętaj, że Henio i Jego rodzina czekają na Twoje odwiedziny :)

ZOBACZ film o naszym podopiecznym - osiołku Heniu.