• Egipscy bogowie w bibliotece szkolnej, czyli spotkanie autorskie z Elizą Drogosz

• 10.12.2019 22:33
      • 10 grudnia 2019 roku w bibliotece odbyły się spotkania autorskie uczniów z klas siódmych, 8a i 8c z Elizą Drogosz, pisarką młodego pokolenia, autorką 3 książek z serii „Kroniki Ankh”. Nasz gość swoją pierwszą powieść pt. „Władca Piasków” wydał mając zaledwie 17 lat, spełniająca w ten sposób swoje największe marzenie. W trakcie spotkania pisarka rozmawiała z młodzieżą o ulubionych książkach, pokazała 3 swoje, które nie tylko rozwinęły jej zainteresowania czytelnicze, ale również spowodowały, że zaczęła pisać. Przybliżyła też swój proces twórczy przy pisaniu książek. Już od najmłodszych lat tworzyła w głowie najróżniejsze historie, własnoręcznie projektowała do nich okładki i wymyślała imiona bohaterów. Jako uczennica gimnazjum skupiła się na pisaniu i tak powstała jej pierwsza książka, której akcja dzieje się w Egipcie na międzynarodowym obozie skierowanym do miłośników starożytnej historii tego kraju. Bohaterami jej książek są nie tylko nastolatkowie, ale również bogowie starożytnego Egiptu, którzy nieźle mieszają w życiu młodych ludzi. Eliza Drogosz prezentując swoją twórczość wiele opowiadała o mitologii i historii Starożytnego Egiptu, ukazała sylwetki głównych bogów: Seta, Izydy, Ozyrysa i Thotha, nie zdradziła jednak, jaką role odegrali w jej książkach. Zachęcała młodych czytelników, aby je przeczytali i sami się dowiedzieli. Obiecała, że niedługo ukaże się czwarta ostania już część. Pisarka nie tylko zachęcała do czytania, ale również do spełniania swoich marzeń. Na przykładzie swojej błyskawicznej kariery pisarskiej, mając 21 lat wydała 3 książki, pokazała młodym słuchaczom, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko im pomożemy. Podkreśliła też, jak ważne dla pisarza są spotkania z czytelnikami i ich opinie. Czas spotkań mijał szybko, mamy nadzieję, że młodzież zachęcona sięgnie po książki, a może niektórzy po pióro i powstaną nowe powieści. Czego wszystkim życzymy.