Ćwiczenia wyrabiające płynne, rytmiczne i ciągłe ruchy pisarskie (ręka ułożona w pozycji jak do pisania)
- 03.04.2020 09:47
1. Obrysowywanie szablonów:
a. od wewnątrz – konieczny jest ekranik z okienkiem wyciętym w określonym kształcie, zapobiega to niepożądanym ruchom ręki podczas obrysowywania kształtów
b. zewnętrznie – obrysowywanie kształtu odbywa się po zewnętrznej krawędzi, co wymaga umiejętności swobodnego posługiwania się narzędziem pisarskim i panowania nad nim, a także umiejętności właściwego ustawienia palców przy przytrzymywaniu szablonu, aby nie poruszał się.
2. Rysowanie szlaczków (np. z wzorów geometrycznych) w liniaturze szerszej, a następnie w odpowiadającej liniaturze zeszytu:
a. pogłębianie konturu czyli wodzenie mazakiem lub kredkami po gotowym wzorze,
b. dokończenie zaczętego wzoru – najpierw przez pogrubienie, potem łączenie linii przerywanej, w końcu samodzielne zakończenie wprawnym ruchem
c. odwzorowanie szlaczków wg. demonstrowanych wzorów,
d. próby odtwarzania eksponowanych wzorów z pamięci,
e. samodzielne rysowanie różnorodnych wzorów.
3. Rysowanie szlaczków i wzorów z elementów liter. Początkowo szerokość rysowanych szlaczków może wynosić powyżej 1 cm., następnie ograniczamy ją do szerokości wyznaczonej przez linie zeszytu. Jeżeli dziecku sprawia to trudność, można szlaczek wykonać ołówkiem, a dziecko będzie kreśliło po nim flamastrem.
4. Łączenie wyznaczonych punktów linią ciągłą. Podczas łączenia powinien powstać kontur zaplanowanego przedmiotu.
5. Komponowanie liter z użyciem linii literopodobnych i wzorów geometrycznych.
Przy wykonaniu wyżej wymienionych ćwiczeń pilnujemy, by dziecko miało prawidłowo ustawioną rękę i prawidłowo trzymało ołówek (kredkę, pisak). Powinni trzymać go palcami: wskazującym i kciukiem w odległości 2-3 centymetry od piszącego końca, opierając jednocześnie o zgięty palec środkowy. Dłoń i przedramię powinny być oparte o stół.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły