Akcja „Czytamy i wygrywamy”
05.05.2021 10:37Kolejny już raz nie możemy spotkać się wszyscy razem na boisku szkolnym, bawić się, zachęcać innych do czytania, przebierać się za ulubionych bohaterów książkowych, ale przede wszystkim wspólnie czytać. Dlatego w tym roku, miejmy nadzieję ostatni raz, zmieniamy formułę akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Łączymy ją z projektem Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt. „Rewolucje Literackie w SP 289”. Do uczestnictwa zapraszamy wszystkich naszych uczniów, ale również pracowników, rodziny uczniów i sympatyków szkoły.
W tym roku akcja przebiegać będzie pod hasłem „Czytamy i wygrywamy”.
Akcję rozpoczynamy 6 maja i potrwa ona do 20 maja.
W trakcie jej trwania będziemy poszukiwać najbardziej zgranej i zaczytanej klasy w naszej szkole. Mamy nadzieję, że udowodnicie nie tylko zainteresowanie KSIĄŻKAMI i CZYTANIEM, ale również to, że potraficie działać wspólnie.„Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna” - to słowa Franklina Delano Roosevelt’a. Weźmy je sobie do serca i zróbmy coś razem.
Znajdźmy w tych dniach chwilę i sięgnijmy po książkę – namówmy do tego rodzeństwo, rodziców, dziadków i chociaż przez pół godziny poczytajmy. Każdy może czytać swoją książkę osobno, ale my zachęcamy też do wspólnego, rodzinnego czytania. Pamiętajcie, czytać można wszędzie – w domu, na łonie natury, w szkole na przerwie.
Wasze czytanie należy udokumentować zdjęciem i wysłać je na adres – edubaniewicz@sp289.edu.pl
Każde przysłane zdjęcie będzie oceniane wg. tabeli punktów, podanej niżej, a uzyskane punkty zasilą konto Waszej klasy. W ten sposób wyłonimy tę najbardziej zgraną i zaczytaną klasę.Ale to jeszcze nie koniec. Wszystkie nadesłane zdjęcia wezmą udział w konkursie „Zaczytani – sfotografowani”, którego laureaci otrzymają nagrody.
Zaczynamy!
Książki i aparaty w dłoń i działajmy – wspólnie!
Wszyscy czytamy! Ciebie też nie może z nami zabraknąć!
Pamiętajcie! - Czytamy i wygrywamy.
Tabela punktów:
Ilość punktów Kryteria przydzielania punktów 2 za przysłanie zdjęcia z akcji czytania 2 za każdego sfotografowanego z wami domownika, biorącego udział w akcji czytania 4 za udział w akcji czytania wychowawcy klasy (jak razem, to razem) 5 za rekwizyt na zdjęciu związany z treścią czytanej książki – może to być element ubioru, przedmiot, zwierzę itp. (widoczna musi być okładka książki, żeby było widać jej tytuł)* * uruchomcie swoją wyobraźnię, zamieńcie się w scenografa, kostiumologa – może to być świetna zabawa dla całej rodziny
Niech słowa Valeriu Butulescu będą dla Was inspiracją do działania:
„Rafa koralowa. Solidarność małych zwierzątek tworzy skały, o które nierzadko rozbijały się wielkie żaglowce…”Po długim okresie izolacji w domach bardzo ważne będzie poczucie wspólnoty, bycia i działania RAZEM, dlatego gorąco zapraszamy do akcji nie tylko miłośników książek.
Czytamy i wygrywamy! Robimy to wspólnie!
Przysłanie zdjęcia oznacza zgodę na jego publikację na stronie szkoły i szkolnym Facebooku.
Pasowanie pierwszoklasistów
05.05.2021 10:00
ura, hura, hura! Pierwszaki wróciły do szkoły, a my mogłyśmy przystąpić do pasowania i przyjmowania ich w poczet czytelników. Z powodu pandemii odbywało się ono niestety w reżimie sanitarnym, w salach lekcyjnych, a nie w bibliotece. Zabrakło też niecodziennych gości – postaci z bajek.
Ale ich też obowiązują przepisy i oni też pracują zdalnie. Przysłali więc pierwszakom film, na którym przybliżają dzieciom zasady, jak traktować książki i jak je wypożyczać. Pokazali też, jak ważne jest czytanie i że największym skarbem są książki. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną, w czasie której mogli wykazać się swoją wiedzą o traktowaniu książek. Wszystkie klasy pracowały na 6.Postarałyśmy się jednak osłodzić pierwszakom brak wizyty znakomitych bajkowych gości i przygotowałyśmy inną niespodziankę. Dzieci wysłuchały piosenki Mietka Szcześniaka „Mała książka – wielki człowiek”. Otrzymały również Wyprawki Czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Na koniec pasowani uczniowie mogli samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę w szkolnej bibliotece.Pierwszoklasista + pasowanie = czytelnik szkolnej biblioteki
Wszystkim świeżo upieczonym czytelnikom życzymy niezapomnianych wrażeń w świecie książek!