Egipscy bogowie w bibliotece szkolnej, czyli spotkanie autorskie z Elizą Drogosz
10.12.2019 22:3310 grudnia 2019 roku w bibliotece odbyły się spotkania autorskie uczniów z klas siódmych, 8a i 8c z Elizą Drogosz, pisarką młodego pokolenia, autorką 3 książek z serii „Kroniki Ankh”. Nasz gość swoją pierwszą powieść pt. „Władca Piasków” wydał mając zaledwie 17 lat, spełniająca w ten sposób swoje największe marzenie. W trakcie spotkania pisarka rozmawiała z młodzieżą o ulubionych książkach, pokazała 3 swoje, które nie tylko rozwinęły jej zainteresowania czytelnicze, ale również spowodowały, że zaczęła pisać. Przybliżyła też swój proces twórczy przy pisaniu książek. Już od najmłodszych lat tworzyła w głowie najróżniejsze historie, własnoręcznie projektowała do nich okładki i wymyślała imiona bohaterów. Jako uczennica gimnazjum skupiła się na pisaniu i tak powstała jej pierwsza książka, której akcja dzieje się w Egipcie na międzynarodowym obozie skierowanym do miłośników starożytnej historii tego kraju. Bohaterami jej książek są nie tylko nastolatkowie, ale również bogowie starożytnego Egiptu, którzy nieźle mieszają w życiu młodych ludzi. Eliza Drogosz prezentując swoją twórczość wiele opowiadała o mitologii i historii Starożytnego Egiptu, ukazała sylwetki głównych bogów: Seta, Izydy, Ozyrysa i Thotha, nie zdradziła jednak, jaką role odegrali w jej książkach. Zachęcała młodych czytelników, aby je przeczytali i sami się dowiedzieli. Obiecała, że niedługo ukaże się czwarta ostania już część. Pisarka nie tylko zachęcała do czytania, ale również do spełniania swoich marzeń. Na przykładzie swojej błyskawicznej kariery pisarskiej, mając 21 lat wydała 3 książki, pokazała młodym słuchaczom, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko im pomożemy. Podkreśliła też, jak ważne dla pisarza są spotkania z czytelnikami i ich opinie. Czas spotkań mijał szybko, mamy nadzieję, że młodzież zachęcona sięgnie po książki, a może niektórzy po pióro i powstaną nowe powieści. Czego wszystkim życzymy.
Warsztaty czytelnicze pt. „O uczuciach oczami dziecka”
13.11.2019 20:0713 listopada 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze pt. „O uczuciach oczami dziecka” związane z serią książek Rose Lagercrantz o Duni i Fridzie. W zajęciach, prowadzonych przez animatorkę, współpracującą z wydawnictwem „Zakamarki”, Katarzynę Mioduszewską, uczestniczyli uczniowie klas: 2a, 2d, 3b i 3d. W ramach godzinnych warsztatów odbyło się czytanie fragmentów książki - pierwszego tomu cyklu, zapoznanie z bohaterami. Gość zachęcił do rozmów o przyjaźni i uczuciach: tęsknocie, smutku, poczuciu winy, pokazał, jak ważne jest przepraszanie. Pani Katarzyna podkreślała, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa przyjaźń i jak należy ją pielęgnować. Warsztaty budziły wiele emocji wśród uczestników, wielu zainteresowało się dalszymi losami bohaterów tych szwedzkich książek. Szybko, więc zniknęły z bibliotecznych półek. Animatorka rozmawiała też z dziećmi, jakie inne książki czytają i poleciliby innym. Padło wiele ciekawych propozycji, nasi uczniowie wykazali się dużym oczytaniem i znajomością literatury dziecięcej. Kolejne spotkania kończyły się zbyt szybko, oby więcej takich było.
Wierszowane zagadki Pani Marty Berowskiej
15.10.2019 22:59Nasz gość nie zapomniał o młodszych i spotkał się z uczniami z klas: 2b i 2c. Pani Marta Berowska przedstawiła dzieciom książkę przez siebie przetłumaczoną, której autorką i ilustratorką jest mała dziewczynka z Belgii. Celem pokazania tej książeczki było zachęcenie uczniów do pisania, rysowania i rozwijania innych swoich talentów. Przekonywała małych słuchaczy, że każdy ma jakiś talent, trzeba go tylko rozwijać. Najwięcej emocji wywołały jednak wierszowane zagadki o zwierzętach. Każdy chciał na nie odpowiedzieć. Pisarka zaprezentowała też swoje książki - zbiory baśni i legend. Przeczytała żartobliwe legendy pisane wierszem. Zainteresowani uczniowie mogli zadać Pani Marcie Berowskiej pytania. Nasz gość obiecał ponownie nas odwiedzić.
„Historia w legendzie, legenda w historii”, czyli spotkanie z Martą Berowską
15.10.2019 22:5915 października 2019 roku odwiedziła nas Marta Berowska autorka książek dla dzieci. Spotkania z nią odbywały się w ramach 48. Warszawskiej Jesieni Poezji. Jako pierwsi spotkali się z pisarką uczniowie klasy 5b na zajęciach pt. „Historia w legendzie, legenda w historii”. Pani Marta Berowska omówiła z młodzieżą pojęcia literackie, takie jak: „legenda, baśń”, wskazała podobieństwa i różnice. Podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii własnego kraju. Opowiedziała młodym słuchaczom, jak pisze swoje legendy i baśnie, skąd czerpie pomysły. Pokazała baśń, jako prosty kod moralny, ubrany w atrakcyjną formę. Odpowiedziała na pytanie, „Czego uczą nas baśnie?”, wskazując na ich moralne przesłanie, pokazujące, że należy żyć z godnością, uczciwie postępując. Pisarka przedstawiła swoją najnowszą książkę „Echa polskich legend” i zachęcała do odwiedzania miejsc związanych z legendami. Nawiązując do Warszawskiej Jesieni Poezji zaprezentowała żartobliwe wierszowane polskie legendy i zagadki o zwierzętach. Opowiedziała też o swoich planach pisarskich. Na koniec pisarka odpowiadała na pytania uczniów. Czas spotkania minął zbyt szybko.
Spotkanie autorskie z Lilianą Bardijewską
15.10.2019 22:5810 października 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie autorskie w ramach programu 48. Warszawskiej Jesieni Poezji. Tym razem gościem była autorka ponad 20 książek dla dzieci, Pani Liliana Bardijewska. W czasie spotkania z uczniami z klasy 3a i 3b przybliżyła ona wszystkim etapy powstawania książki, od pomysłu poprzez grafikę i druk aż do gotowego dzieła. Pokazała, jak wygląda redakcyjna wersja książki a jak arkusz drukarski. Zapoznała też z bohaterami swoich książek, między innymi Kapciuszkiem, czy Zielonym Wędrowcem. Autorka opowiedziała dzieciom, skąd czerpie pomysły na swoje bajkowe opowieści i udzieliła kilka cennych porad, jak zostać pisarzem. Do czego gorąco wszystkich zachęcała. Uczniowie mieli też sposobność zapytać o interesujące ich tematy.Spotkanie minęło zbyt szybko, czekamy na kolejne!