• IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

      23.10.2023 16:52
       
      W piątek 20 października 2023 roku, w naszej szkole odbyła się, kolejny już raz, wyjątkowa akcja czytelnicza, czyli IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. W wydarzeniu tym, promującym czytelnictwo i integrację środowiska szkolnego, wzięło udział 316 uczniów, nauczycieli i pracowników. Akcja odbywała się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytaliśmy wszędzie: na korytarzach, w klasach, świetlicy i bibliotece. O planowanej akcji informowały komunikaty nadawane przez radiowęzeł, ogłoszenia umieszczone na Facebooku i stronie internetowej szkoły. Podjęliśmy to wyzwanie czytelnicze i jak zwykle daliśmy radę! Starsi sami czytali książki, które wybrali, były też komiksy i mangi. Młodszym uczniom z klas I – II czytały panie dyrektorki, a były to książki o bardzo intrygujących tytułach” „Nie lubię książek. Koniec kropka” oraz „Książka, która nie chciała być czytana”.
      Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tej akcji. Podziękowanie kierujemy również do nauczycieli, którzy razem ze swoimi wychowankami stanęli do walki o pobicie rekordu w czytaniu oraz pracownikom.
      Czytaliśmy wszyscy, duzi i mali. Niektórzy obiecali kontynuację czytania podczas przerw i nie tylko.
      A za rok znowu będziemy bić rekord w czytaniu!

       
        

        

       

       

        

       

       

        


      WIĘCEJ ZDJĘĆ
       
    • Spotkania z poezją, czyli gościmy Utę Przyboś w ramach 51. Edycji Warszawskiej Jesieni Poezji

      16.10.2023 19:52

      Od wielu już lat współpracujemy z Oddziałem Warszawskim Związku Literatów Polskich i uczestniczymy w obchodach Warszawskiej Jesieni Poezji. W tym roku w ramach 51 edycji tej imprezy odwiedziła nas dziesiątego i dwunastego października Uta Przyboś – poetka i malarka, autorka pięciu tomów poetyckich, która w 2016 roku otrzymała Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W tym samym roku nominowana była do Nagrody Literackiej „Nike”.
      W tym literackim spotkaniu uczestniczyły klasy: 4c, 6c i 6a. Poetka czytała własne utwory, opowiadała o swojej pracy, jako poetka, jak zaczęła pisać wiersze. Wspólnie z uczniami zastanawiała się też, – dlaczego ludzie piszą wiersze i do czego są im one potrzebne. Uta Przyboś przybliżyła również postać swojego taty – wybitnego poety Juliana Przybosia. Zaprezentowała jego zbiorek „Wiersze i obrazki”, do którego ilustracje zrobiła sama, jako mała dziewczynka. Wiersze w nim zawarte poświęcone są córkom poety. Nasz gość chętnie też odpowiadał na pytania uczniów, których było wiele, a dotyczyły poezji, ale również malarstwa.

      Czas spotkań upłynął zbyt szybko.

       
        

        

       

         

       

       

       
    • Literackie spotkania., czyli gościmy Martę Berowską w ramach 51. Edycji Warszawskiej Jesieni Poezji

      12.10.2023 21:06

      11 października 2023 roku kolejny już raz odwiedziła nas Marta Berowska, autorka książek dla dzieci. Spotkania z nią odbyły się w ramach 51. Warszawskiej Jesieni Poezji i uczestniczyli w nich uczniowie z klasy 3b i 3c. Autorka zaprezentowała swoje utwory z książki pt. „Baśnie i legendy. Święci od kluczy i podróży”. Przy tej okazji podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii własnego kraju. Nawiązując do Warszawskiej Jesieni Poezji zaprezentowała też swoje wierszowane polskie legendy, w tym o Warszawie i zagadki o zwierzętach, które wywołały najwięcej emocji. Każdy chciał na nie odpowiedzieć. Nasz gość obiecał ponownie nas odwiedzić. Już nie możemy się doczekać.
      Biblioteka otrzymała prezent od Warszawskiego Oddziału Związku Literatów Polskich - organizatora spotkania – tomik wierszy pt. „Antologia Warszawskiej Jesieni Poezji - jaka wielka jest Warszawa”.

       
        

        

        

        

         
    • Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

      13.06.2023 20:19

      7 czerwca 2023 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie i ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie. Tego dnia uczniowie z całej Polski zbierali się i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę.  My spotkaliśmy się na boisku szkolnym.  Wszyscy mieli w ręku książkę – ulubioną lub aktualnie czytaną. Jednocześnie czytało 369 osób. Maluchy z klas 0 - 3 mogły spełnić swoje marzenie i przebrać się za ulubionego bohatera  książki. Starsi uczniowie, z klas IV – VIII, mieli dodatkowe zadanie do wykonania, musieli wyskandować hasło zachęcające do czytania. Klasa 1c włączyła się do akcji w czasie wycieczki. Wszyscy czytali w autokarze.  Brawo dla nich!

      Godzina wspólnego czytania minęła niestety bardzo szybko.
      Według badań 66% Polaków nie czyta książek. Tegorocznym hasłem było „Starsi nie czytają? W młodych nadzieja”. My udowodniliśmy, że nas to nie dotyczy – czytali i uczniowie, i nauczyciele. Mamy nadzieję, że tych nieczytających zachęciliśmy do sięgnięcia po książkę.
      Do zobaczenia za rok, wtedy będziemy bić kolejny rekord.

       
        

        

          

        

       

        

        

        

       

        

                 
    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      10.05.2023 07:49
      Nasza szkolna biblioteka w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała dofinansowanie na zakup nowości literackich.
      Ty również możesz mieć wpływ na to, jakie książki zostaną zakupione.
      Na Twoje propozycje (autor i tytuł książki) czekamy do 10 czerwca:
      - w bibliotece szklonej (na kartce – czytelnie);
      - pod adresem - EDubaniewicz@eduwarszawa.pl   

      Zapraszamy do wspólnego WYBORU KSIĄŻEK.