Spotkanie z poezją
12.10.2022 16:23
„W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy” - to słowa Piotra Skrzyneckiego, pod którymi w pełni się podpisujemy. Dlatego już od wielu lat współpracujemy z Warszawskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. W ramach programu 50. (jubileuszowej) Warszawskiej Jesieni Poezji 12 października 2022 roku gościła u nas Anna Czachorowska – poetka, autorka piosenek. Wydała 6 tomików poezji, jej utwory tłumaczone były na wiele języków m. in. na włoski, rumuński, hiszpański. W poetyckim spotkaniu uczestniczyła klasa 4a. Nasz gość zaprezentował wiersze i sylwetkę ks. Jana Twardowskiego, z którym wiele lat współpracowała. Przeczytała między innymi jego wzruszający wiersz o miłości psa do człowieka pt.: „Czekanie”. Poetka czytała też własne utwory napisane z myślą o młodym czytelniku. Wiele z nich poświęconych było mamie. Był też wiersz ekologiczny poświęcony królowej rzek polskich - Wiśle. Ale nie zabrakło też „Ody do czytania”, która najlepiej zaprezentuje się sama:
„Nie zabraknie
w naszym kraju
książek do czytania
Chociaż Polska Wirtualna
oczy nam przysłania
Marsz, marsz mamusiu
marsz, marsz tatusiu
Do księgarni, po książeczki
czytać dzieciom do snu
Bajki i bajeczki
Marsz, marsz mamusiu
marsz, marsz tatusiu
Do bibliotek i brać z półek
(już nie płotek!)
ale grube ryby – tomy!
opowiadań, opowieści
Z nastolatkiem czytać w domu
czarnym drukiem
oczy pieścić
Marsz, marsz, do przodu!
Czytać sobie, czytać komuś!”
Czytelniczy Dzień Chłopaka
30.09.2022 10:52W Dniu Chłopaka biblioteka pragnie złożyć wszystkim chłopcom, tym małym i dużym, najlepsze życzenia, a w prezencie oferuje wiele ciekawych książek do przeczytania.
Wspomnień czar… nauczyciele bibliotekarze i ich asystenci
13.04.2022 20:56
Biblioteka szkolna, tak jak i szkoła kończy już 50 lat. Pracowało w niej przez te lata sześć nauczycielek bibliotekarek (Emilia Śmigielska, Katarzyna Górska, Grażyna Nawara, Anna Koc, Edyta Frańczuk, Anna Kowalska), aktualnie dwie (Elżbieta Dubaniewicz i Jolanta Grochowska).Ich zadaniem było i jest:
zachęcanie uczniów, aby sięgali po literaturę,
organizowanie imprez i akcji czytelniczych,
zapraszanie poetów i pisarzy,
przeprowadzanie konkursów,
prowadzenie edukacji czytelniczo-medialnej, z wykorzystaniem TIK,
stwarzanie miejsca przyjaznego dla dzieci.A oto one:
Ale dobrze działająca biblioteka to nie tylko bibliotekarze, ale również ich pomocnicy. Wcześniej nazywani aktywem bibliotecznym, teraz asystentami. Pracowici niczym pszczółki.
To oni pomagali: stemplowali nowe książki, występowali w przedstawieniach propagujących czytanie, nagrywali słuchowiska, podawali i chowali książki, uczestniczyli aktywnie w pasowaniu pierwszaków. Aktualni asystenci godnie zastąpili swoich poprzedników.
Na tytuł Mega asystena/asystenta nad asystentami zasługuje pani Joanna, która działała już, jako uczennica w klasach VI – VIII. Teraz będąc nauczycielką dalej dzielnie uczestniczy w życiu biblioteki, pomagając w różnych sytuacjach.
Wśród pomagających uczniów na tytuł SUPER ASYSTENTA zasługują:
Karol, Amina, Maciek, Mateusz, Zosia, Julka i Mateusz.
Działający solidnie, systematycznie, mający wiele pomysłów, służący pomocą młodszym czytelnikom.
Ale pomagało też wielu innych uczniów. A oto oni:
Wspomnień czar…laureaci ogólnopolskiego konkursu MEN
04.04.2022 18:3919 grudnia 2014 roku rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”, którego hasłem było „Nakręćmy się na czytanie”. Każda szkoła mogła nakręcić dwuminutowy film, mający przekonać jury, że to ona powinna otrzymać 50 książek. Do rywalizacji przystąpiły 1123 szkoły, nie tylko z Polski, ale również z ośrodków polonijnych. Zwycięzców wybrała kapituła, na czele której stała minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Wytypowano 16 szkół - laureatów w czterech kategoriach, znalezienie się w tym gronie było olbrzymim wyróżnieniem. W Warszawie udało się to tylko jednej placówce – naszej, która zajęła 2 miejsce za nakręcony teledysk.
Nagrody laureatom wręczyła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska. Na gali nagrodzeni dowiedzieli się, że wszyscy uczestnicy konkursu byli: „fantastyczni, kreatywni i mieli świetne pomysły”, że wybór był bardzo trudny”. Wybrano w końcu „najlepsze, ze wszystkich bardzo dobrych”. Wśród nich znalazła się bielańska Szkoła Podstawowa nr 289, czyli my. Zajęliśmy 2 miejsce.
Nakręcony i nagrodzony teledysk powstał do muzyki Marka Jackowskiego „Boskie Buenos”, a świetny tekst napisała Anna Wróblewska. Żmudną i trudną rolę operatora i montażysty wziął na siebie Robert Dudziński. Autorami scenariusza docenionego i nagrodzonego filmu byli Elżbieta Dubaniewicz i Robert Dudziński. Wystąpili w nim nasi uczniowie i pracownicy. Piosenkę zaśpiewały: Weronika z klasy 6a i Julia z 4b.
Szkoła oprócz satysfakcji zyskała też 150 pozycji - nowych, wymarzonych i wybranych w głosowaniu przez uczniów klas III - VI w akcji „Bądź naMOLny – wybierz książkę marzeń”.
A oto nasza fotorelacja z tego wydarzenia:
W październiku 2014 dowiedzieliśmy się o konkursie
W listopadzie 2014 kręciliśmy teledysk.
Tak oto powstał teledysk.
Zapraszamy do obejrzenia filmu
W listopadzie 2014 nasi uczniowie głosowali, jakie książki chcemy w nagrodę.
19 grudnia 2014 odbieraliśmy w MEN naszą nagrodę – na razie tylko dyplom.
21 grudnia znależliśmy się w GazecieWyborczej.
W grudniu liczyliśmy głosy oddane na książki, szykując listę do wysłania do MEN.
16 stycznia otrzymaliśmy dwie paczki, w których były książki wymarzone i wygrane w konkursie. (152 książki)
Stworzylismy wspólnie nowy dział książek w bibliotece „Książki naszych marzeń”.
W lutym już wypożyczaliśmy je i czytaliśmy. I czytamy do dziś!
Wspomnień czar…wspólnie czytaliśmy
30.03.2022 19:17
Od 2016 roku bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest bicie rekordu czytania w jednym momencie. W wyznaczonym dniu uczniowie z całej Polski zbierają się w swoich szkołach i wspólnie czytają – każdy to, na co ma ochotę. Nasi uczniowie i nauczyciele spotkają się na boisku szkolnym. Każdy ma w ręku książkę – ulubioną lub aktualnie czytaną. Żeby uatrakcyjnić klasy dostają dodatkowe zadania do wykonania np. konkretne stroje, plakaty i wywiązują się z tego doskonale.W 2016 roku czytało 549 uczniów i nauczycieli.
W 2017 roku czytało 615 uczniów i nauczycieli.
W 2018 roku czytało 594 uczniów i nauczycieli.