Co nowego?
Pasowanie na czytelnika
08.05.2020 15:3810 marca 2020 roku kolejny już raz bibliotekę szkolna opanowały bajkowe postacie: Wróżka, Czarownica, Śpiąca Królewna a nawet Wilk, niestety bez Czerwonego Kapturka. Wszyscy oni odwiedzili bibliotekę, aby uczestniczyć w uroczystym pasowaniu na czytelnika uczniów klasy 1a. Nasi goście pomogli przybliżyć dzieciom zasady, jak traktować książki i jak je wypożyczać. Pokazali też, jak ważne jest czytanie, i że największym skarbem są książki. Na koniec odbyło się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów, obiecujących, że będą kochać książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Dzieci otrzymały zakładki. Przed opuszczeniem biblioteki każdy nowo pasowany czytelnik mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
W postacie bajkowe wcielili się: Aleksandra Dragan, Tola Kapica, Maria Kosińska, Maria Pawlus klasy 7c.
Niestety, z powodu koronawirusa, w pozostałych klasach pierwszych pasowanie nie odbyło się. Mamy nadzieję, że niedługo będzie można kontynuować pasowanie, a nowi czytelnicy będą mogli w pełni korzystać z biblioteki.
Do, jak najszybszego, zobaczenia!!!
List Neli do Unii Europejskiej w naszej bibliotece
28.02.2020 18:45W dniach 25 – 28 lutego 2020 roku w naszej szkolnej bibliotece znajdował się list (petycja) Neli do Unii Europejskiej domagający się zaprzestania polowań na grindwale, delfiny, wieloryby, które odbywają się na Wyspach Owczych. Nela Mała Podróżniczka w imieniu własnym, ale także dzieci i nastolatków w Polsce, a przede wszystkim w imieniu tych, którzy głosu nie mają, prosi o zmianę prawa i zaprzestanie polowań na Wyspach Owczych. Błaga o stanowczą interwencję i zakazanie kontynuowania tej okrutnej tradycji, która w rezultacie doprowadzi do wyginięcia tych wyjątkowych zwierząt. W naszej szkole uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy, rodzice i przyjaciele szkoły, mając na sercu dobro zwierząt i przyrody, chętnie podpisywali się pod tym listem, który wcześniej był czytany w klasach. Dzieci zapoznawały się też z życiem i zwyczajami tych wspaniałych ssaków, młodsi wykonywali prace plastyczne. W czasie czterech dni zbierania podpisów list poparło 611 osób. Mamy nadzieję, że odpowiednie władze Unii Europejskiej wezmą pod uwagę naszą petycję i wpłyną na wprowadzenie zakazu tych barbarzyńskich polowań.
Akcja spowodowała również bardzo duże zainteresowanie książkami autorstwa Neli – wszystkie zniknęły z półek i trafiły do rąk czytelników.
Na tropie zaginionej kamei, czyli warsztaty czytelnicze o kryminałach
09.01.2020 18:51W czwartek 9 stycznia 2019 roku uczniowie klas czwartych, 3d, 2b i 2c spędzili z bohaterami serii detektywistycznej dla dzieci pt. „Detektywi z Tajemniczej 5”, autorstwa pani Marty Guzowskiej. Autorka w ciekawy sposób łączy przygodę z historią sztuki oraz interaktywną formą. Każda część książki wymaga od młodego czytelnika logicznego i myślenia i samodzielnego rozwiązywania zagadek. Dzieci wraz z przedstawicielką Wydawnictwa Nasza Księgarnia panią Dianą Ryściuk rozwiązywali zagadkę zaginionej kamei, wspólnie eliminowali kolejnych podejrzanych i zmierzali do odkrycia sprawcy przestępstwa. Uczniowie dowiedzieli się też, jak powstaje książka, co to takiego kryminał. Wszyscy z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, chętnie rozwiązywali zagadki i zadawali pytania.
Egipscy bogowie w bibliotece szkolnej, czyli spotkanie autorskie z Elizą Drogosz
10.12.2019 22:3310 grudnia 2019 roku w bibliotece odbyły się spotkania autorskie uczniów z klas siódmych, 8a i 8c z Elizą Drogosz, pisarką młodego pokolenia, autorką 3 książek z serii „Kroniki Ankh”. Nasz gość swoją pierwszą powieść pt. „Władca Piasków” wydał mając zaledwie 17 lat, spełniająca w ten sposób swoje największe marzenie. W trakcie spotkania pisarka rozmawiała z młodzieżą o ulubionych książkach, pokazała 3 swoje, które nie tylko rozwinęły jej zainteresowania czytelnicze, ale również spowodowały, że zaczęła pisać. Przybliżyła też swój proces twórczy przy pisaniu książek. Już od najmłodszych lat tworzyła w głowie najróżniejsze historie, własnoręcznie projektowała do nich okładki i wymyślała imiona bohaterów. Jako uczennica gimnazjum skupiła się na pisaniu i tak powstała jej pierwsza książka, której akcja dzieje się w Egipcie na międzynarodowym obozie skierowanym do miłośników starożytnej historii tego kraju. Bohaterami jej książek są nie tylko nastolatkowie, ale również bogowie starożytnego Egiptu, którzy nieźle mieszają w życiu młodych ludzi. Eliza Drogosz prezentując swoją twórczość wiele opowiadała o mitologii i historii Starożytnego Egiptu, ukazała sylwetki głównych bogów: Seta, Izydy, Ozyrysa i Thotha, nie zdradziła jednak, jaką role odegrali w jej książkach. Zachęcała młodych czytelników, aby je przeczytali i sami się dowiedzieli. Obiecała, że niedługo ukaże się czwarta ostania już część. Pisarka nie tylko zachęcała do czytania, ale również do spełniania swoich marzeń. Na przykładzie swojej błyskawicznej kariery pisarskiej, mając 21 lat wydała 3 książki, pokazała młodym słuchaczom, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko im pomożemy. Podkreśliła też, jak ważne dla pisarza są spotkania z czytelnikami i ich opinie. Czas spotkań mijał szybko, mamy nadzieję, że młodzież zachęcona sięgnie po książki, a może niektórzy po pióro i powstaną nowe powieści. Czego wszystkim życzymy.
Warsztaty czytelnicze pt. „O uczuciach oczami dziecka”
13.11.2019 20:0713 listopada 2019 roku w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty czytelnicze pt. „O uczuciach oczami dziecka” związane z serią książek Rose Lagercrantz o Duni i Fridzie. W zajęciach, prowadzonych przez animatorkę, współpracującą z wydawnictwem „Zakamarki”, Katarzynę Mioduszewską, uczestniczyli uczniowie klas: 2a, 2d, 3b i 3d. W ramach godzinnych warsztatów odbyło się czytanie fragmentów książki - pierwszego tomu cyklu, zapoznanie z bohaterami. Gość zachęcił do rozmów o przyjaźni i uczuciach: tęsknocie, smutku, poczuciu winy, pokazał, jak ważne jest przepraszanie. Pani Katarzyna podkreślała, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywa przyjaźń i jak należy ją pielęgnować. Warsztaty budziły wiele emocji wśród uczestników, wielu zainteresowało się dalszymi losami bohaterów tych szwedzkich książek. Szybko, więc zniknęły z bibliotecznych półek. Animatorka rozmawiała też z dziećmi, jakie inne książki czytają i poleciliby innym. Padło wiele ciekawych propozycji, nasi uczniowie wykazali się dużym oczytaniem i znajomością literatury dziecięcej. Kolejne spotkania kończyły się zbyt szybko, oby więcej takich było.