Czytanie z kotylionem
10.11.2021 20:51
Biblioteka kolejny już raz uczciła Święto Niepodległości, jednocześnie zachęcając dzieci do czytania. Uczniowie z klasy 8C: Zosia Grzebyk i Mateusz Chojak, ubrani na galowo z kotylionami wraz z orłem „Ziukiem” odwiedzili klasy: 1B i 1C, i czytali książeczkę Jana Ołdakowskiego pt. „Mój Pan woła na mnie Pies”. Dzięki tej detektywistycznej historii pierwszaki miały okazje poznać postać Marszałka, jednego z twórców niepodległości. Chcąc przybliżyć jego postać pokazywali znalezione w Internecie zdjęcia Marszała Józefa Piłsudskiego z jego ulubionym psem oraz koniem „Kasztanką”.Do akcji patriotyczno–czytelniczej włączyły się również uczennice: Jagoda Lenart i Magda Barszczowska z klasy 5b wraz z wychowawczynią Violettą Bukowską, które w ramach „Klubu Czytelniczego SP289” odwiedziły 1A. Realizując program Centrum Edukacji Obywatelskie „PoczytajMy” przeczytały młodszym kolegom książeczkę pt. „Komendant wolnej Polski: O Józefie Piłsudskim” Wojciecha Widłaka.
Wszystkim pierwszakom spodobała się lekcja przeprowadzona przez starszych kolegów.
Następne spotkanie już wkrótce.
Nagrody w konkursie pt. „Wakacje z książką”
04.11.2021 18:344 listopada okazał się bardzo miłym dniem dla laureatów konkursu na prezentację multimedialną pt. „Wakacje z książką” realizowanego w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt. „Rewolucje literackie w SP 289”, otrzymali oni książki i dyplomy. Nagrodę za 1 miejsce otrzymał Szymon Sokołowski z 7d. Wyróżnienia otrzymali uczniowie z 8d: Szymon Bączek, Martyna Napierska, Natalia Pierścińska, Kasia Ratajska, Zosia Staluszka, Helena Wyrzykowska i Bartek Włodarczyk.
Jeszcze raz wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Program PoczytajMy
02.11.2021 14:21
Biblioteka cieszy się z każdej inicjatywy propagującej czytanie.PoczytajMy to program edukacyjny, wspierający czytelnictwo. Realizowany jest w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie klasy 5b wraz z wychowawcą założyli „Klub Czytelniczy SP289”. Nasze działania są ukierunkowane na wspieranie działań czytelniczych oraz działanie na rzecz rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.
Dlatego starsi koledzy czytają młodszym. Mamy już za sobą pierwsze spotkanie z klasą 1a. Ale wspólne czytanie to nie wszystko, po lekturze uczniowie odpowiadali na pytania i zagadki przygotowane przez klubowiczów.
Bajkowa wieczornica
27.10.2021 21:20
Niestety, powoli zmierzamy do końca naszego projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt. „Rewolucje literackie w SP 289”. W środę 27 października uczniowie klas drugich spotkali się z postaciami z bajek. Odwiedziły ich księżniczki i magiczne zwierzęta. Wszystko odbywało się w ramach „Bajkowej wieczornicy” – wieczorku z bajkami literackimi, quizami i zagadkami. Odbył się turniej międzyklasowy pt. „Z bajek znam…”, w czasie którego uczniowie musieli narysować, jak najwięcej postaci z bajek. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z bajek, ale również talentem plastycznym. Po pełnej emocji walce wygrała klasa 2 b. Efektem tej konkurencji stały się piękne prace plastyczne a zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Później bajkowi goście zaprosili do wspólnego rozwiązywania przeróżnych bajkowych zagadek. Były słowne pt. „Bajkowa zgaduj zgadula”, obrazkowe, gdzie trzeba było odgadnąć, po jak najmniejszej liczbie zobaczonych ilustracji, tytuł bajki. Każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była książką. Kolejny raz nasi drugoklasiści udowodnili, że znają bajki i mają na ich temat dużą wiedzę. Jako, że wieczornica była bajkowa, nikt nie mógł wyjść bez książeczki. Wszyscy uczestnicy albo je wygrali, albo otrzymali w prezencie od bajkowych gości.
Miło spędziliśmy czas w magicznym świecie bajek i doskonale się bawiliśmy. W rolę bajkowych gości wcieliły się uczennice z klasy 5b: Magda Barszczowska, Diana Gregorczyk, Maja Gvozdiak, Ania Kubiak, Jagoda Lenart, Kasia Rozwadowska i Amelia Stempień.
Dzień Kundelka w bibliotece
28.10.2021 20:0325 i 28 października biblioteka szkolna wraz z Joanną Marosek przygotowała i obchodziła nieformalne polskie święto kundelka, czyli wszystkich wielorasowych psów. Z tej okazji w klasach pierwszych odbyły się zajęcia czytelnicze. Dzieci mogły obejrzeć prezentację poświęconą kundelkom, tym małym i tym dużym. Były zagadki, wiersze i piosenka „Kundel bury”. Asystentki: Julka Ogorzałek, Zosia Grzebyk i Mateusz Chojak z 8c przeczytali pierwszakom opowieść o bezdomnym psie i jego towarzyszach autorstwa Agaty Widzowskiej pt. „Psierociniec”. Zaprezentowano im też ofertę książek o kundelkach. Uczniowie dowiedzieli się, że dzień ten to również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla nich. Przy tej okazji przypomniałyśmy również o zbiórce artykułów dla bezdomnych zwierząt, którą prowadzi Milena Sokół. Dzieci miały też okazję poznać najbardziej znanego na świecie Zakochanego kundla i tego z polskiego podwórka – Reksia. Z zainteresowaniem obejrzały fragmenty filmów o ich przygodach. Nie zapominajmy też o pięknie wykonanych przez pierwszaków zakładkach.
Było „hauhaustycznie”.Mamy nadzieję, że już niedługo pierwszaki dołączą do grona wiernych czytelników i będą często odwiedzać szkolną bibliotekę. Wierzymy też, że będą przyjaciółmi wszystkich zwierząt, w tym również kundelków.
Nie zapomniałyśmy też o starszych uczniach, mogli oni wypożyczyć książki o kundelkach, otrzymać psie zakładki i wylosować karteczkę ze związkiem frazeologicznym - oczywiście też o psach.
Podziękowania dla Oli Frydrych i Zosi Antoniak z 5d za pomoc w szykowaniu zakładek.