• Spotkanie autorskie z Katarzyną Gacek

04.06.2019 23:09
      4 czerwca nasza biblioteka gościła niezwykłego gościa – panią Katarzynę Gacek, autorkę serii książek „Supercepcja”, scenarzystkę filmową. Pisarka wspólnie z podróżnikiem, Markiem Kamińskim, wydała książkę pt. „Marek i czaszka jaguara”. Przedstawiając się  opowiedziała o swojej pracy twórczej, wyjaśniła, jak i dlaczego powstaje scenariusz filmowy. Sama jest współautorką scenariusza do filmu „Za niebieskimi drzwiami”, ciszącego się dużym powodzeniem wśród młodych widzów. Autorka zaprezentowała uczniom z klas: 4b, 4d i 4e swoje książki, zapoznała ich z bohaterami pisanych powieści, obdarzonymi super zdolnościami. Przy tej okazji pani Katarzyna Gacek przekonywała młodych czytelników, że każdy ma jakąś moc, super zmysł, musi go tylko odkryć, pielęgnować i rozwijać. Jej najnowsza, zaprezentowana na spotkaniu,  powieść to połączenie kryminału i fantastyki. Na zakończenie wizyty można było otrzymać plakat z wybranym bohaterem wraz z autografem autorki.
      Spotkanie autorskie zorganizowało wydawnictwo ZNAK w ramach propagowania czytelnictwa.

• Konkurs „Podróż po Europie z książką”

08.05.2019 22:52
      7 maja odbył się wielki turniej międzyklasowy pt. „Podróż po Europie z książką”. Uczestniczyły w nim trzyosobowe zespoły z klas 5 i 6. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych  „Unia Europejska widziana oczami młodych Polaków”. Zawodnicy musieli wykazać się wiedzą o Unii Europejskiej, ale przede wszystkim o literaturze dziecięcej i młodzieżowej  z  krajów przynależących do UE. Nie tylko wiedza była potrzebna, ważną rolę odgrywała też umiejętność korzystania z Internetu i wyszukiwania w nim potrzebnych informacji. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, po zażartej walce 1 miejsce zajęli: Kajetan, Maciek i Tomek z 5d, 2 miejsce dwóch Mateuszów i Pola z 5e. Trzecie miejsce na podium zajął zespół z 6b: Maciek, Stanisław i Tymek. Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody. W rolę asystentów, pomagających przeprowadzić turniej, aktywnie wcielili się uczniowie z klasy 8e. To oni czuwali nad sprawnym i sprawiedliwym przebiegiem konkursu. Uczestniczący w imprezie uczniowie mieli okazję zapoznać się z literaturą z krajów UE i bogatą ofertą biblioteki szkolnej.

• Audycja słowno-muzyczna pt. „Słuchamy i czytamy”

28.03.2019 22:05
      28 marca wszyscy  mieli okazję wysłuchać audycję słowno-muzyczną pt. „Słuchamy i czytamy” przygotowaną i nagraną przez uczniów z klas: 5a, 8c, 8d i 8e, zachęcającą innych do czytania. Uczniowie wcielili się w postacie z bajek: Królową Książkę,  Krasnoludka, Wilka, Aladyna, Księcia, Kopciuszka, Królewnę i Kota w Butach. W zabawny sposób pokazali, jak ważne jest czytanie, ile korzyści mamy z obcowania z książką. Mamy nadzieję, że zachęcili innych do czytania. Działania te podjęte były w ramach realizacji projektu czytelniczo-medialnego „Nie tylko sami czytamy, ale i innych do tego zachęcamy”. Uczniów i bibliotekę wsparł nauczyciel informatyki pan Robert Dudziński.
    • Europejski pociąg do książek

25.03.2019 20:38
      Biblioteka szkolna aktywnie włączyła się do realizacji projektu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt. „Unia Europejska widziana oczami młodych Polaków”. Chcąc przybliżyć uczniom klas 3 i 4 literaturę dziecięcą z krajów Unii Europejskiej przeprowadziła lekcje czytelniczo-medialne pt. „Europejski pociąg do książek”. Atrakcją zajęć była prezentacja multimedialna przygotowana wspólnie z nauczyciel informatyki, panem Robertem Dudzińskim, i wystawa książek pt. „Zaczytana Europa”. W klasach trzecich zajęcia pomogły poprowadzić uczennice z klasy 6c: Ola i Oliwia i z klasy 8d Ola.  Uczniowie mieli okazje przypomnieć sobie nie tylko, jakie państwa należą do UE, ale również jakie książki mogą przeczytać z danego kraju. Mamy nadzieję, że dzieci nie tylko dowiedziały się wiele o krajach UE, ale również sięgną po proponowane pozycje książkowe i przeczytają je. Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

• Tomasz Jastrun w naszej bibliotece

10.03.2019 16:29
      7 marca 2019 roku, po raz kolejny, naszą bibliotekę odwiedził Tomasz Jastrun - poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci.
      Tym razem spotkał się z uczniami klas czwartych i piątych. Pisarz zaprezentował młodym czytelnikom swoje dwie książki: „Antoś i jeszcze ktoś” oraz „Antek i przyjaciele”. Książki te są zbiorem zabawnych opowiadań, inspirowanych przygodami Mikołajka – bohatera książek kochanych przez dzieci. Zabawne fragmenty książek pana Tomasza Jastruna przeczytali uczniowie. Autor nie ukrywał też, że szuka inspiracji do nowej części przygód Antka. Pytał się dzieci, co ich najbardziej interesuje, jakie są ich oczekiwania dotyczące książek. Poprosił o pomysły i tematy, o czym ma pisać w kolejnej części. Obiecał, że w najbliższym czasie pojawią się dalsze przygody Antka i jego kolegów. Pisarz zachęcał również młodych czytelników do samodzielnego pisania. Wskazał pisanie pamiętników, jako najlepsze ćwiczenie dla przyszłych literatów. W miłej, twórczej atmosferze czas spotkań minął szybko.
      Spotkanie zakończyło się rozdaniem autografów i wręczeniem pisarzowi podziękowań i kwiatów.