• Książkowe czary mary w bibliotece szkolnej

      06.03.2019 23:34
      Kolejny już raz bibliotekę szkolna opanowały postacie z bajek: Królowa Śniegu, Alicja z Krainy Czarów, Wróżka, Krasnoludek, a raz nawet Wilk, który uciekł od Czerwonego Kapturka. Wszyscy oni odwiedzili bibliotekę szkolną, aby uczestniczyć w pasowaniu na czytelnika uczniów klas pierwszych, które odbywało się w dniach 4 – 6 marca 2019 roku. Goście pomogli przybliżyć dzieciom zasady, jak traktować książki i jak je wypożyczać. W trakcie swojego występu udowodnili też, jak ważne jest czytanie, i że to książki są największym skarbem. Zwieńczeniem imprezy było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów, obiecujących, że będą kochać książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie otrzymali zakładki. Przed opuszczeniem biblioteki każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
      W postacie bajkowe wcielili się: Aleksandra Dragan, Tola Kapica, Maria Kosińska, Wiktoria Wąsowska – 6c, gościnnie wystąpił też Karol Gołaszewski – 8e.
      Zapraszamy wszystkich świeżo upieczonych czytelników do częstych odwiedzin w bibliotece szkolnej.

    • Misiowe poczytajki

      13.12.2018 21:44
      26 listopada 2018 roku naszą szkołę opanowały pluszowe misie. Chcąc włączyć się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka wraz ze Szkolnym Klubem Wolontariatu przygotowała dla uczniów klas pierwszych niespodziankę, akcję „Misiowe poczytajki”. Uczniowie działający w bibliotece i wolontariusze przygotowali prezentację o historii pluszowych misiów i ich książkowych przygodach. Zaprezentowali książki o najbardziej znanych misiach pluszowych i czytali wybrane fragmenty. Działania te podjęte były w ramach realizacji projektu czytelniczo-medialnego „Nie tylko sami czytamy, ale i innych do tego zachęcamy”.
    • Czytanie z kotylionem

      13.12.2018 21:50
      Biblioteka szkolna włączyła się w szkolne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Realizując projekty: szkolny „Dla Niepodległej” i biblioteczny „Nie tylko sami czytamy, ale i innych do tego zachęcamy” przeprowadziła w klasach drugich i trzecich zajęcia pt. „Czytanie z kotylionem”. Chętni uczniowie z klas: 6c, 7a, 8d i 8e oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego zrobili młodszym kolegom niespodziankę. 8 i 9 października zjawili się, galowo ubrani z kotylionami, w klasach wraz z orłem „Ziukiem” i czytali książeczkę Jana Ołdakowskiego pt. „Mój Pan woła na mnie Pies”. O psie Marszałka Piłsudskiego”. Chcąc uatrakcyjnić zajęcia pokazywali znalezione w Internecie zdjęcia Marszała Józefa Piłsudskiego z jego ulubionym psem. Dzięki tej zabawnej detektywistycznej historii dzieci miały okazje poznać postać Marszałka, jednego z twórców niepodległości. Młodszym kolegom spodobała się lekcja przeprowadzona przez starszych. Uczniowie klasy 2c dziękując miłym gościom odśpiewali nawet piosenkę pt. „My pierwsza brygada”, a 3b zaśpiewała utwór pt. „Co to jest niepodległość”. 
      Uczniowie przygotowali też wystawki książek poświęconych historii Polski pt.: „Niepodległa czyta”, „Czytam sobie z kotylionem” i „ Biało-Czerwoni czytają i historię swoją znają”.
    • Lekcja poetycka z Janem Zdzisławem Brudnickim

      13.12.2018 21:50
      11 października 2018 roku odbyła się druga w tym roku lekcja poetycka, w której uczestniczyła klasa 6b, w ramach programu 47. Warszawskiej Jesieni Poezji. Tym razem gościł u nas Jan Zdzisław Brudnicki – eseista i krytyk literacki. Nasz gość na początku spotkania wyjaśnił uczniom, czym zajmuje się krytyk literacki. Korzystając z wiersza Kazimierza Wierzyńskiego „Zielono nam w głowie”, z podręcznika do języka polskiego klasy szóstej, objaśnił, jak krytyk analizuje wiersz, na co zwraca uwagę. W trakcie spotkania przybliżył młodzieży sylwetki znanych polskich poetów okresu międzywojennego i ich twórczość, między innymi: Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Lechonia. Zwrócił uwagę młodych słuchaczy, jak ważna była ich rola w zjednoczeniu Polaków, wcześniej będących pod różnymi zaborami, w Polsce, która niedawno odzyskała niepodległość. Zaprezentował też swoją najnowszą książkę pt. „Jeździdło do świata” zabawną, pełna anegdot, z elementami osobistych wspomnień, z różnych etapów życia. Biblioteka otrzymała ją w prezencie z dedykacją autora. 
      Miło razem spędziliśmy czas, wiele się dowiedzieliśmy o poezji, historii Polski. 
      Do zobaczenia za rok.
    • Lekcja poetycka ze Stanisławem Grabowskim

      13.12.2018 21:51
      Kolejny już raz, 9 października 2018 roku, w naszej szkole zagościła 47. Warszawska Jesień Poezji. Dzięki współpracy z Warszawskim Oddziałem Związku Literatów Polskich odbyła się lekcja poetycka „To lubię” z udziałem Stanisława Grabowskiego - poety, pisarza, reżysera dokumentalisty i scenarzysty, twórcy wielu opowiadań i wierszy dla dzieci, które często drukowane były w czasopismach dziecięcych „Świerszczyk”, „Płomyczek” i „Miś”. Pan Stanisław Grabowski spotkanie z klasą 5b rozpoczął od przedstawienia, jak ważne jest czytanie. Przybliżył uczniom sylwetki polskich Noblistów z dziedziny literatury: Henryka Sienkiewicza – naszego patrona, Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza. Dużo miejsca poświęcił osobie i twórczości ks. Jana Twardowskiego. W trakcie spotkania dzieci zadawały też gościowi ciekawe pytania związane z jego twórczością, na które interesująco odpowiadał. Zaprezentował też tomiki swoich wierszy oraz poetki Karoliny Kusek, której kilka utworów przeczytał. Biblioteka otrzymała prezentowane wcześniej tomiki wierszy, za co z całego serca dziękujemy. Także wszyscy uczniowie otrzymali miły prezent: książkę i zakładkę, chętni mogli otrzymać autograf. Dziękując miłemu gościowi wręczyliśmy kwiaty i laurkę. Mamy nadzieję na kolejne spotkanie.