• Bajczytanki Pani Hanki, czyli i Ty możesz zostać poetą

      19.10.2022 15:07

       
      16 października 2022 roku odwiedziła nas Hanna Niewiadomska – autorka ponad 200 przeuroczych wierszy dla dzieci. Wspólne „zabawy z poezją” przebiegły w wesołej i bardzo miłej atmosferze. W interesującym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 1b, 2a, 3a i 3c. Autorka przeczytała swoje zabawne utwory, opowiedziała, jak powstaje wiersz, z czego się składa i skąd czerpie pomysły na swoje nowe utwory. Bawiła się też z dziećmi w rymowanki i wymyślanie tytułu do nowego, wspólnie napisanego, wiersza. Potem poetka odpowiadała na pytania uczniów i zachęcała ich do samodzielnego pisania wierszy. Kilku uczniów miało okazję zaprezentować własne utwory.  Wszyscy świetnie się bawili, czas spotkania upłynął zbyt szybko.
      Na koniec można było kupić książkę i uzyskać autograf.
      Uczniowie klas 1 - 3 mają też szansę wygrać w konkursie plastycznym na ilustrację wiersza naszego gościa. Zapraszamy!

      Zapraszamy też na stronę internetową Hanny Niewiadomskiej, znajdziecie na niej piosenki, czytane wiersze i inne atrakcje.
      http://www.bajczytanki.pl/index.php


       
        

        

        

        

       

       

       
    • Podejmujemy wyzwanie

      18.10.2022 10:27

      Podejmujemy wyzwanie i zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim i weźmiemy udział. Szczegóły już wkrótce.

       
    • Spotkanie z poezją

      12.10.2022 16:23

      „W wierszach tylko i w kwiatach ten świat staje się inny, piękniejszy, mądrzejszy, lepszy” - to słowa Piotra Skrzyneckiego, pod którymi w pełni się podpisujemy. Dlatego już od wielu lat współpracujemy z Warszawskim Oddziałem Związku Literatów Polskich. W ramach programu 50. (jubileuszowej) Warszawskiej Jesieni Poezji 12 października 2022 roku gościła u nas Anna Czachorowska – poetka, autorka piosenek. Wydała 6 tomików poezji, jej utwory tłumaczone były na wiele języków m. in. na włoski, rumuński, hiszpański. W poetyckim spotkaniu uczestniczyła klasa 4a. Nasz gość zaprezentował wiersze i sylwetkę ks. Jana Twardowskiego, z którym wiele lat współpracowała. Przeczytała między innymi jego wzruszający wiersz o miłości psa do człowieka pt.: „Czekanie”. Poetka czytała też własne utwory napisane z myślą o młodym czytelniku. Wiele  z nich poświęconych było mamie. Był też wiersz ekologiczny poświęcony królowej rzek polskich - Wiśle. Ale nie zabrakło też „Ody do czytania”, która najlepiej zaprezentuje się sama:

      „Nie zabraknie
      w naszym kraju
      książek do czytania
      Chociaż Polska Wirtualna
      oczy nam przysłania

      Marsz, marsz mamusiu
      marsz, marsz tatusiu
      Do księgarni, po książeczki
      czytać dzieciom do snu
      Bajki i bajeczki

      Marsz, marsz mamusiu
      marsz, marsz tatusiu
      Do bibliotek i brać z półek
      (już nie płotek!)
      ale grube ryby – tomy!
      opowiadań, opowieści
      Z nastolatkiem czytać w domu
      czarnym drukiem
      oczy pieścić

      Marsz, marsz, do przodu!
      Czytać sobie, czytać komuś!”

       
        

        

       

       

       
    • Czytelniczy Dzień Chłopaka

      30.09.2022 10:52
      W Dniu Chłopaka biblioteka pragnie złożyć wszystkim chłopcom, tym małym i dużym, najlepsze życzenia, a w prezencie oferuje wiele ciekawych książek do przeczytania.
       
       
       
    • Wspomnień czar… nauczyciele bibliotekarze i ich asystenci

      13.04.2022 20:56


      Biblioteka szkolna, tak jak i szkoła kończy już 50 lat. Pracowało w niej przez te lata sześć nauczycielek bibliotekarek (Emilia Śmigielska, Katarzyna Górska, Grażyna Nawara, Anna Koc, Edyta Frańczuk, Anna Kowalska), aktualnie dwie (Elżbieta Dubaniewicz i Jolanta Grochowska).

      Ich zadaniem było i jest:
      zachęcanie uczniów, aby sięgali po literaturę,
      organizowanie imprez i akcji czytelniczych,
      zapraszanie poetów i pisarzy,
      przeprowadzanie konkursów,
      prowadzenie edukacji czytelniczo-medialnej, z wykorzystaniem TIK,
      stwarzanie miejsca przyjaznego dla dzieci.

      A oto one:

      Ale dobrze działająca biblioteka to nie tylko bibliotekarze, ale również ich pomocnicy. Wcześniej nazywani aktywem bibliotecznym, teraz asystentami. Pracowici niczym pszczółki.

      To oni pomagali: stemplowali nowe książki, występowali w przedstawieniach propagujących czytanie, nagrywali słuchowiska, podawali i chowali książki, uczestniczyli aktywnie w pasowaniu pierwszaków. Aktualni asystenci godnie zastąpili swoich poprzedników.

      Na tytuł Mega asystena/asystenta nad asystentami zasługuje pani Joanna, która działała już, jako uczennica w klasach VI – VIII. Teraz będąc nauczycielką dalej dzielnie uczestniczy w życiu biblioteki, pomagając w różnych sytuacjach.
       

      Wśród pomagających uczniów na tytuł SUPER ASYSTENTA zasługują:

      Karol, Amina, Maciek, Mateusz, Zosia, Julka i Mateusz.
      Działający solidnie, systematycznie, mający wiele pomysłów, służący pomocą młodszym czytelnikom.

       


      Ale pomagało też wielu innych uczniów. A oto oni: