• Wspomnień czar…laureaci ogólnopolskiego konkursu MEN

      04.04.2022 18:39
       

      19 grudnia 2014 roku rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”, którego hasłem było „Nakręćmy się na czytanie”. Każda szkoła mogła nakręcić dwuminutowy film, mający przekonać jury, że to ona powinna otrzymać 50 książek. Do rywalizacji przystąpiły 1123 szkoły, nie tylko z Polski, ale również z ośrodków polonijnych. Zwycięzców wybrała kapituła, na czele której stała minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Wytypowano 16 szkół - laureatów w czterech kategoriach, znalezienie się w tym gronie było olbrzymim wyróżnieniem. W Warszawie udało się to tylko jednej placówce – naszej, która zajęła 2 miejsce za nakręcony teledysk.

      Nagrody laureatom wręczyła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska. Na gali nagrodzeni dowiedzieli się, że wszyscy uczestnicy konkursu byli: „fantastyczni, kreatywni i mieli świetne pomysły”, że wybór był bardzo trudny”.  Wybrano w końcu „najlepsze, ze wszystkich bardzo dobrych”. Wśród nich znalazła się bielańska Szkoła Podstawowa nr 289, czyli my. Zajęliśmy 2 miejsce.

      Nakręcony i nagrodzony teledysk powstał do muzyki Marka Jackowskiego „Boskie Buenos”, a świetny tekst napisała Anna Wróblewska. Żmudną i trudną rolę operatora i montażysty wziął na siebie Robert Dudziński. Autorami scenariusza docenionego i nagrodzonego filmu byli Elżbieta Dubaniewicz i Robert Dudziński. Wystąpili w nim nasi uczniowie i pracownicy. Piosenkę zaśpiewały: Weronika z klasy 6a i Julia z 4b.

      Szkoła oprócz satysfakcji zyskała też 150 pozycji - nowych, wymarzonych i wybranych w głosowaniu przez uczniów klas III - VI w akcji „Bądź naMOLny – wybierz książkę marzeń”.

      A oto nasza fotorelacja z tego wydarzenia:

      W październiku 2014 dowiedzieliśmy się o konkursie
       

      W listopadzie 2014 kręciliśmy teledysk.

        

        

      Tak oto powstał teledysk.


      Zapraszamy do obejrzenia filmu
       

      W listopadzie 2014 nasi uczniowie głosowali, jakie książki chcemy w nagrodę.
       

        
       

      19 grudnia 2014 odbieraliśmy w MEN naszą nagrodę – na razie tylko dyplom.
       

        
       

      21 grudnia znależliśmy się w GazecieWyborczej.

      W grudniu liczyliśmy głosy oddane na książki, szykując listę do wysłania do MEN.
       

       

       

       

      16 stycznia otrzymaliśmy dwie paczki, w których były książki wymarzone i wygrane w konkursie. (152 książki)
       

        

       

       

       

       

      Stworzylismy wspólnie nowy dział książek w bibliotece „Książki naszych marzeń”.
       

       

       

       

      W lutym już wypożyczaliśmy je i czytaliśmy. I czytamy do dziś!

        

        

    • Wspomnień czar…wspólnie czytaliśmy

      30.03.2022 19:17


      Od 2016 roku bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest bicie rekordu czytania w jednym momencie. W wyznaczonym dniu uczniowie z całej Polski zbierają się w swoich szkołach i wspólnie czytają – każdy to, na co ma ochotę. Nasi uczniowie i nauczyciele spotkają się na boisku szkolnym. Każdy ma w ręku książkę – ulubioną lub aktualnie czytaną. Żeby uatrakcyjnić klasy dostają dodatkowe zadania do wykonania np. konkretne stroje, plakaty i wywiązują się z tego doskonale.

      W 2016 roku czytało 549 uczniów i nauczycieli.

         

      W 2017 roku czytało 615 uczniów i nauczycieli.

        

        

      W 2018 roku czytało 594 uczniów i nauczycieli.

        

        

    • Wspomnień czar…również pomagaliśmy

      23.03.2022 10:10
       

      Od 2015 roku współpracujemy z Fundacją Zaczytani.org, która organizuje corocznie Wielką Zbiórkę Książek. Na wiosnę każdego roku nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Zaczytany świat”, której celem jest zebranie książek dla dzieci i dorosłych przebywających w szpitalach. Co roku na apel biblioteki odpowiada wielu uczniów, rodziców i nauczycieli.
       

      Tak zbieraliśmy:
      2015 rok – 245 książek
      2017 rok – 352 książki
      2018 rok – 306 książek

      Mamy nadzieję, że już niedługo znowu włączymy się do tej szczytnej ogólnopolskiej akcji. Biblioteka nie tylko propaguje czytanie, ale również pomaganie innym.

      PAMIETAJCIE:

      Czytajcie i pomagajcie!
       

        

        


       
    • Pasowanie na czytelnika

      16.03.2022 17:43
        


      Wszyscy pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Uczniowie obejrzeli bajkowy film o Królowej Świata Książek. Odwiedzili ich też goście, postacie z bajek, z listem od Królowej, jak należy traktować książki. Została pokazana również prezentacja multimedialna, w czasie której dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą. I wszyscy zrobili to na szóstkę. Samo pasowanie nastąpiło w królestwie książek, czyli bibliotece szkolnej. Na koniec nowi czytelnicy mogli samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę w naszej bibliotece.

      W postacie z bajek wcieliły się: dwie Gabrysie z 6b, Magda, Amelka i Maja z 5b oraz Mateusz z 8c.  

      Wszystkim świeżo upieczonym czytelnikom życzymy niezapomnianych wrażeń w świecie książek!
       

        

         

       

       

        

       

        
    • Wspomnień czar… goście z daleka

      27.04.2022 08:53
       

      Każde z odbytych w bibliotece spotkań autorskich, o których pisaliśmy wcześniej, cieszyło i rozwijało naszych uczniów. Przypominając te wydarzenia, nie można zapomnieć o tych, w których uczestniczyli goście z daleka.

       Pierwsze takie spotkanie miało miejsce 14 czerwca 2011 roku. Odwiedziła nas wtedy Dagan Batszewa - izraelska poetka, psycholog i pedagog pochodząca z Polski, która przeżyła obóz Auschwitz-Birkenau. Jej wizyta była wielkim wydarzeniem, a doszło do niej dzięki ambasadzie Izraela. Spotkanie przebiegało w bardzo emocjonalny sposób, młodzież dowiedziała się, jak ważna w życiu jest tolerancja i szanowanie drugiego człowieka. Wysłuchali wybranych wierszy poświęconych tematyce holokaustu. Pani Dagan Batszawa zaprezentowała też swoją książkę dla małych dzieci pt. „Czika, pies w Getcie”. Opowiadanie to udowadnia, że nawet na bardzo poważne tematy można rozmawiać z dziećmi. Uczniowie biorący udział w spotkaniu byli bardzo wzruszeni. Było to wydarzenie wnoszące dużo emocji w nasze życie, takie o którym się nie zapomina.
       


       

      Drugim gościem z zagranicy, który odwiedził nas 19 kwietnia 2018 roku,  była pani Fanny Joly. To francuska pisarka i scenarzystka, która w swoim dorobku literackim ma na koncie wydanie około 400 książek. Tematyka jej opowieści szczególnie skierowana jest do najmłodszych. Jej książki przetłumaczono na 14 języków i obsypano wieloma nagrodami. Uczniowie mieli okazję poznać genezę powstania  serii popularnych książek tej autorki o niezwykłej Pralince. Pisarka zaprezentowała też swoją najnowszą powieść „Pensjonat muszelka”. Warto podkreślić, że dzieła Fanny Joly  cieszą się popularnością w 20 krajach.
       


       


       

      Do naszej biblioteki wpadł też na chwilę ze Stanów Zjednoczonych Zły Kocurek, bohater serii książek o jego przygodach. Dostrczył naszym uczniom i nauczycielom wiele radość. Było dużo przytulania i namawiania do czytania. Okazało się, że Zły Kocurek wcale nie jest zły. Obiecał też, że jeszcze nas kiedyś odwiedzi. Czekamy więc.