• Wspomnień czar… współpraca ze Związkiem Literatów Polskich

21.02.2022 22:21

Wspominając, jak biblioteka dawniej propagowała czytelnictwo, nie można zapominać o naszej współpracy ze Związkiem Literatów Polskich. Już od 2009 roku bierzemy udział w lekcjach poetyckich Warszawskiej Jesieni Poezji. W ich ramach odwiedziło nas wielu wspaniałych poetów, pisarzy i krytyków literackich. Goście nie tylko przybliżali naszym uczniom poezję, zapoznawali ich ze swoją twórczością, ale również zachęcali do wspólnego tworzenia. Powstawały z tej okazji różne wiersze. Niektórzy proponowali ćwiczenia językowe „grę słów”.  Nasi uczniowie świetnie się w tym prezentowali, wykazywali się kreatywnością, bogatym słownictwem. W trakcie tych spotkań nie brakowało też porad dla młodych pisarzy i poetów.

A to jeden z wierszy napisany przez klasę szóstą razem z panią Ewą Zelenay:

Różowy rower

Do krainy cukierków

jadę różowym rowerem

świeci landrynkowe słońce

wieje słodki wiatr.

Moja karmelowa droga

prowadzi przez czekoladowy las

mijam tęczowe żelki kwiatów

i zagajniki waty cukrowej.

Z tej najsłodszej krainy

muszę jednak w końcu

na moim różowym rowerze

wrócić do zwykłego świata.

Naszą szkołę w ramach Warszawskiej Jesieni Poezji odwiedzil:

W dalszym ciągu nasza współpraca trwa.

• Czytelniczy Dzień Kota

17.02.2022 22:45

olejny już raz świętowaliśmy czytelniczy Dzień Kota. Tym razem z kotem bibliotecznym Gracjanem odwiedziłyśmy klasy pierwsze. Uczniowie obejrzeli film z wierszami o kotach, nagrany przez naszych uczniów i nauczycieli. Dodatkową atrakcją była czytana przez panie zabawna książka „Jak kot z psem – Jak pies z kotem”. Dzieci nie tylko słuchały, ale i oglądały ilustracje. Czytany tekst wywołał radość u młodych słuchaczy. Pierwszoklasiści również przygotowali się do kociego święta. Wielu miało kocie maskotki, elementy ubioru. Jednym słowem „kocie szaleństwo” opanowało nas wszystkich. Tego dnia koty były górą. Wszystkie dzieci w nagrodę, za odpowiednie przygotowanie się do tego dnia, otrzymały kocie zakładki. A „Najbardziej kocia klasa” dyplom to potwierdzający. A że klasy dobrze się przygotowały, to wszystkie dostały od Gracjana dyplom. Gratulujemy!

Do kociej akcji włączyła się też klasa 3a i wykonała piękne kocie portrety.

Ale to jeszcze nie koniec kocich niespodzianek.

• Światowy Dzień Kota

16.02.2022 19:36

Z okazji Światowego Dnia Kota biblioteka pozdrawia wszystkie koty, ich właścicieli (a może poddanych) i miłośników mruczących futrzaków.

• Wspomnień czar… sami wydaliśmy książkę

15.02.2022 19:52

Biblioteka od 50 lat nie tylko wypożycza książki, ale również prowadzi różne działania zachęcające do czytania. 50-lecie szkoły jest doskonałym momentem, aby to wszystko sobie przypomnieć i podsumować.

Zaczynamy więc wspomnień czar…

W 2017 roku biorąc sobie do serca cytat Georga Bernarda Shaw’a:

„Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz.”,

postanowiłyśmy zachęcić naszych uczniów do napisania i wydania własnej książki. Tematem przewodnim naszego wspólnego dzieła miały być smoki. Do jego stworzenia zostały zaproszone wszystkie klasy IV – VII. Zaproszeni do biblioteki przedstawiciele wylosowali imię smoka, swojego bohatera. Uczniowie mogli napisać wiersz, opowiadanie lub bajkę. Ważnym elementem były wykonane samodzielnie piękne ilustracje. Każda z klas ze swego zadania wywiązała się na 6.

Dzięki naszej wspólnej pracy powstała cudowna „Księga smoków”.

Po latach zapraszamy do przeczytania jej i docenienia pracy twórczej naszych uczniów.

Zapraszamy do przeczytania! Kliknij!

• Kącik Moli Książkowych 5/2

21.01.2022 09:22

I tak oto wracamy z kolejną porcją książkowych „rozbawiaczy”. Przypominamy, nic tak nie poprawi Wam humoru, jak dobra książka.

Właśnie takie chcemy Wam przedstawić.

A Wy:
      Wypożyczacie.