CYKL - Zręczne ręce
- 23.06.2020 10:03
- Witamy Was w Dniu Ojca- pięknego Święta Tatusiów.Podziękujcie swoim Tatusiom za wszystkie mądre rady, czasami słowa proste i trudne, za dobre czyny, za miłość i cierpliwość.... a do życzeń dołączamy prezenty.
Breloczek dla TatyMateriały: różnokolorowe kawałki filcu, klej introligatorski, nożyczki , kółko z łańcuszkiem (można kupić w punktach dorabiania kluczy)
Wykonanie: z filcu wycinamy kształt samochodu, kółka, okna i światła. Następnie przyklejamy wszystkie elementy, ostrożnie robimy dziurkę i doczepiamy do kółka z łańcuszkiem.
Laurka dla Taty
Materiały: dwie kolorowe kartki (kwadratowa i prostokątna), nożyczki, klej
Wykonanie: większą kartkę (niebieską)składamy na pół i nacinamy na długości jednej połowy, około 3 cm od brzegu. Nacięcia na większej kartce składamy w kołnierzyk. Mniejszą kwadratową zginamy po przekątnej. Kwadratową żółtą składamy w trójkąt przypominający krawat. Odwracamy powstały trójkąt i zaginamy górę. Znowu odwracamy trójkąt na drugą stronę i zaginamy dłuższe boki. Przyklejamy krawat do koszuli, na odwrotnej stronie wpisujemy życzenia i …gotowe.
A jeśli wolicie coś Tacie narysować, oto nasze podpowiedzi
laurka_dla_taty_1.pdf laurka_dla_taty_2.pdf laurka_dla_taty_3.pdf - więcej
CYKL - Grunt to zdrowie
- 22.06.2020 08:11
- więcej
Cykl – Pobawmy się
- 18.06.2020 22:52
Hej!Mamy nadzieję, że Was nie dopada....
Jeśli tak, mamy dla Was parę zabaw z muzyką, spróbujcie!
....a może wolicie zagrać z największymi?
A na dobranoc piękny film:
I równie piękna kołysanka:
...również w wersji dla tych, którzy wiedzą, że i tak nie zasną zbyt szybko ߘ馬t;/span>
Przyjemnego weekendu!!!- więcej
CYKL - Pomyśl!
- 17.06.2020 22:43
Witajcie!
Na rozgrzewkę parę zagadek!!!
1.Parys miał w koszu 3 jabłka, które rozdał 3 boginiom tak, że każda z nich dostała jedno jabłko, ale jedno jabłko zostało w koszyku. Jak to możliwe?
2.Zawsze przyjdzie, ale nigdy nie przyjdzie dzisiaj. Co to takiego?
3.Co jest na końcu tęczy?
4. Szły gęsi gęsiego – jedna za drugą. Ile było gęsi?
5.Jeśli troje dzieci i ich trzy psy nie znajdowało się pod parasolem, to jak to się stało, że żadne z nich nie zmokło?
6.Gdzie czwartek jest przed środą?
7.Kilka osób miało za zadanie przeskoczyć ołówek, który leżał na podłodze. Nikt nie zdołał tego zrobić. Dlaczego?
8.W pokoju są 4 kąty i kilka kotów. Każdy z kotów widzi pozostałe koty w trzech pozostałych kątach pokoju. Ile jest kotów?
W załączniku znajdziecie plik z odpowiedziami.
Odpowiedzi.pdf
A tutaj coś do zabawy we dwójkę. Wydrukujcie i przetnijcie. Weźcie dla siebie arkusz z odpowiedziami i przepytajcie domowników - ciekawe kto zdobędzie najwięcej punktów?
- więcej
CYKL - Co tak ładnie pachnie? Zapraszamy do kuchni
- 17.06.2020 08:53
- Krótka historia pierogów ruskich…• W Polsce pojawiły się około XIII wieku, przywędrowały ponoć z Dalekiego Wschodu, a sprowadzono je przez Ruś Kijowską.• Najstarszy zapis przyrządzania pierogów znalazł się na kartach pierwszej polskiej książki kucharskiej, czyli Compendium ferculorum z 1682. Znalazł się tam przepis na pierogi z mięsem, a konkretnie z farszem z nerek, łoju oraz „zieloności".• Wydany kilka lat później zbiór przepisów z Wielkiego Księstwa Litewskiego zdradza upodobanie naszych sąsiadów, a także współobywateli, do pierogów z serem. Pierwszy przepisem tym razem są pierogi bez farszu, zrobione z twarogu - czyli znane nam leniwie, które anonimowy kuchmistrz zalecał wysmażać na maśle.• Kolejne to już pierogi z farszem, spośród których wyróżnia się propozycja zawinięcia drożdżowego pieroga, nadzianego serem, w kapuściany liść. Po upieczeniu liść usuwano, a na powierzchni ciasta pokazywał się wyrzeźbiony wzór, całość przenikał zaś aromat pieczonej kapusty.• Pierogi ruskie, to nie przysmak rosyjski, a tradycyjna potrawa kresowa, ugotowana po raz pierwszy na terenach Rusi Kijowskiej, czyli na Ukrainie.• Gdy tereny obecnej Ukrainy należały do Polski - pierogi z serem i ziemniakami były pierogami polskimi. I tak dziś, szukając na Ukrainie „ruskich" - musimy zamówić „polskie". Dopiero po II wojnie światowej - i utracie Lwowa - pierogi polskie stały się ruskimi, często goszcząc w politycznych anegdotach z barów mlecznych.• Co ciekawe, nazwa „ruskie" przyjęła się najpóźniej we Wrocławiu. Tam przez dłuższy czas zwano je lwowskim, a to za sprawą repatriantów - dla których te pierogi nie były „ruskie", ale swojskie, domowe.
Przepis na pierogi ruskie500 g sera białego tłustego lub półtłustego500 g ziemniaków 2 łyżeczki soli (lub do smaku)1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu ziołowego lub czarnego1 mała cebula i 2 łyżki masła do podsmażenia300 g mąki pszennej szczypta soli200 ml gorącej wody25 g masłaCiasto na pierogi: Mąkę przesiej do miski, dodaj sól. Do gorącej wody włóż masło i roztop, stopniowo wlewaj do mąki, mieszając wszystko łyżką. Połącz składniki i włóż je na podsypaną mąką stolnicę. Wygniataj ciasto rękami przez około 7 - 8 minut, podsypując w razie konieczności mąką, tak aby ciasto nie kleiło się.Nadzienie: Ziemniaki obierz, opłucz, włóż do garnka, dodaj sól, przykryj zimną wodą i zagotuj. Gotuj pod uchyloną pokrywą przez około pół godziny lub do miękkości. Odcedź, włóż z powrotem do garnka i jeszcze gorące roztłucz dokładnie tłuczkiem do ziemniaków na gładką masę bez grudek. Ziemniaki całkowicie ostudź I odparuj. Ser pokrusz, rozgnieć widelcem lub praską (sera nie mielimy w maszynce bo nadzienie wyjdzie za rzadkie). Wymieszaj z ziemniakami, dopraw solą i pieprzem. Cebulkę pokrój w kostkę i zeszkliw na maśle dodaj do nadzienia, wymieszaj. Szklanką wycinaj kółka z ciasta, na środek nakładaj po jednej pełnej łyżce farszu (lub tyle ile się zmieści). Składaj ciasto na pół i zlep dokładnie brzegi, uważając aby nadzienie nie dostało się w miejsce sklejenia. Gotowe pierogi układaj na stolnicy lub blacie podsypanych mąką. Przykryj ściereczką do czasu gotowania, aby nie obeschły. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę z dodatkiem łyżki oleju, oliwy lub masła i jak będzie mocno wrzała. Włóż pierwszą partię pierogów (około 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejsz ogień do średniego i gotuj pierogi do czasu wypłynięcia na powierzchnię. Po wypłynięciu pierogów gotuj je jeszcze przez około 1,5 minuty.Pierogi wyławiaj łyżką cedzakową i układaj na talerzach.Propozycja podania: kwaśna śmietana 12 lub 18% / jogurt grecki / roztopione masło / sól i pieprz / smażony pokrojony boczek (skwarki)
Źrodło: www.kwestiasmaku.com
- więcej