• HISTORIA SZKOŁY

      • Każdy dzień jest podróżą przez historię"
        Jim Morrison

        Dzieje naszej szkoły sięgają roku 1972, kiedy na rozległych terenach osiedla Piaski, przy ul. Władysława Broniewskiego oddano do użytku nowy budynek szkolny. Tego roku rok szkolny oficjalnie otwiera dyrektor szkoły pani Hanna Dragun. Uroczysta wstęga zostaje przecięta na boisku szkolnym, gdyż jeszcze nie wszystkie sale lekcyjne były gotowe do zajęć.

        Dyrektorem szkoły zostaje pani Emilia Kobus, która zasłynęła z doskonalej organizacji pracy. We wszystkich działaniach wspomaga ją wicedyrektor pani Barbara Wichracka.

        W roku szkolnym 1978/1979 dyrektorem szkoły zostaje pani Barbara Szczepanik, zastępcą p. Elżbieta Sękowska.

        Od roku szkolnego 1979/1980 w tradycję szkoły wpisuje się uroczyste ślubowanie klas I. Najmłodsi uczniowie zostają oficjalnie przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 289.

        Dzień Nauczyciela jest szczególnym dniem w życiu szkoły, nie tylko płyną życzenia, ale całą uroczystość uświetniają występy artystyczne uczniów.



        Rok 1981 dyrektorem szkoły zostaje pani Jadwiga Godlewska a jej zastępcą pani Irena Piotrowska. Ten rok szkolny jest szczególny, liczba uczniów powiększa się do 1360, placówka liczy 40 oddziałów. Zajęcia odbywają się na 3 zmiany i czas pracy szkoły wydłuża się do godziny 18:00.

        Rok szkolny 1982/1983 jest wyjątkowy dla nas, obchodzimy rok jubileuszowy. Prezentujemy wystawę dorobku szkoły z okazji X-lecia istnienia na Żoliborzu.

        Rok szkolny 1985/86 - w szkole zostaje wprowadzony system wychowawczy dr Piotra Nomańczuka zwany ,,Szkolą współpracy”. W prasie: ,,Glos Nauczycielski” i ,,Kobieta i Życie” pojawiają się pierwsze przychylne oceny pracy szkoły.

        1987/88 - nasza szkoła zostaje uhonorowana odznaczeniem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty. Polska Kronika Filmowa przygotowała reportaż o naszej szkole. W roku szkolnym 1989/90 gościliśmy Konsula Generalnego i żony ówczesnych ministrów Stanów Zjednoczonych.

        Uczniowie w roku szkolnym 1994/95 rozpoczynają aktywną pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu, ich działalność zostaje wyróżniona w konkursie ,,Trochę dla Innych”. To czas, w którym zainaugurował swoją działalność szkolny klub ,,Wszędobylscy”.

         

        W roku szkolnym 1998/99 obchodzimy jubileusz XXV- lecia. Następuje zmiana patrona szkoły- zostaje nim Henryk Sienkiewicz. Powstaje nowe logo oraz hymn. Autorem tekstu hymnu szkoły jest Ireneusz Kocylak, a kompozytorem muzyki – Elżbieta Moczulska.

        W ramach obchodów XXV- lecia szkoły wizytę składają nam aktorzy: odtwórca roli Zagłoby w filmie Andrzeja Wajdy, Krzysztof Kowalewski oraz odtwórca roli Stasia z filmu ,,W pustyni i w puszczy", Tomasz Mędrzak.

           

        Rok szkolny 1999/2000 do szkół wchodzi reforma. Nasza placówka zostaje szkolą podstawową zgodnie z założeniami reformy oświatowej. Od tego roku nie ma w szkole już klas VII, pozostały tylko klasy VIII. Po raz pierwszy organizujemy Zwiad Terenowy pod hasłem ,,Poznajemy historię i tradycję Bielan”

           

        W nasze życie szkolne wprowadzamy novum, rok szkolny 2000/01 wpisuje do swej historii nową tradycję - Dzień Otwartych Drzwi - promocja placówki w dzielnicy. Na tę szczególną chwilę przygotowaliśmy Dzień Unii Europejskiej. Każda z klas przedstawiła wybrany kraj.

           

        2002/2003 16 maja świętujemy 30-lecie naszej szkoły.

           

        1 września 2003 roku dyrektorem szkoły zostaje pani Małgorzata Staniszewska. W działaniach nad organizacją pracy szkoły wspiera ją wicedyrektor pani Anna Malinowska.

        W październiku 2003 roku otrzymujemy certyfikat i dyplom ,,Szkoła z klasą”.

        Dzień promocji szkoły - to szczególne wydarzenia, na które zapraszamy absolwentów jak i przyszłych uczniów klas pierwszych.

        Aktywnie włączyliśmy się w akcję społeczną "Lżejszy tornister"

        Nasz kolejny, niezwykle interesujący gość, aktorka Krystyna Sienkiewicz.

        Rok szkolny 2004/2005 przynosi nam niezwykłe wyróżnienie - zdobycie dwóch sprawności w ramach programu ,,Szkoła z klasą” - CZYTAM, MYŚLĘ, DZIAŁAM: COGITO - Nasza Szkoła uczy myśleć i AGO - Nasza Szkoła uczy działać.

         

        Zorganizowaliśmy I edycję konkursu czytelniczego ,,Henryczek” dla uczniów klas I-III szkół bielańskich.

                

        2005/2006 - przystępujemy do trzyletniego międzynarodowego projektu ,,Życie w Europie - Jak widzą je nasze dzieci” w ramach programu Comenius - Sokrates („Uczenie się przez cale życie”).

                    

        Świetlica zorganizowała Dzielnicowy Konkurs Czytelniczy ,,Świetliczek” dla bielańskich szkól podstawowych i przedszkoli.

           

        Włączamy się aktywnie w projekt ,,Wielkie Biblioteczne Warszawskie Czytanie”

        2006/2007- przystąpiliśmy do kolejnego etapu programu ,,Szkoła z klasą” - ,,Uczeń z klasą” w ramach którego nasi uczniowie organizują różnorodne akcje i prowadzą blogi.

         

        2007/2008 - uroczyste otwarcie boiska szkolnego.

        Dziecięcy chór polonijny z Ukrainy z gościnnym występem w naszej szkole.

        2008/2009 - sześciolatki w klasie ,,0” Aktywnie realizujemy projekty edukacyjne rozwijające zainteresowania naszych uczniów: ,,Poczytaj mi przyjacielu”- starsi uczniowie czytają bajki młodszym uczniom z klas pierwszych.

           

        ,,Na ratunek dzieciom z Kongo”- w ramach współpracy z UNICEF Polska pomagamy dzieciom z biednych krajów afrykańskich.

           

        "Szkoła myślenia”- uczymy, poznajemy świat przez zabawę.

        ,,Bliżej prawdy o Henryku Sienkiewiczu i jego książkowych bohaterach”- autorski projekt współfinansowany w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych.

         

        W naszej szkole odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora Biura Edukacji pani Jolanty Lipszyc na temat ,,Sześciolatki w szkole”.

           

        2009/2010 - funkcję wicedyrektora obejmuje pani Violetta Bukowska. Sześciolatki stają się uczniami klas pierwszych.

         

        Odwiedza nas aż pięciu pisarzy (p. Andrzej Grabowski, p. Marta Berowska, p. Barbara Derlicka, p. Anna Stencel, p. Janusz Onufrowicz).

            

        2010/2011 - W ramach "Żywych lekcji historii" odbywa się spotkanie z płk. Włodzimierzem Bernhardem. Odwiedza nas Telewizja Polska.

         

        2011/2012 - Obchodzimy 40-lecie Szkoły. Kontynuujemy udział w międzynarodowym projekcie "Comenius".

         

        2012/2013 - Gościmy aktora - p. Marka Frąckowiaka. Odbywa się inscenizacja "Raz na ludowo". Bierzemy udział w Dniu Ziemi - 50 milionów drzew.

          

        2013/2014 - Nasza szkoła otrzymuje honorowe wyróżnienie Prezydenta m.st. Warszawy jako Szkoła z pomysłem na kulturę. Odbywaja się dwa spektakle muzyczne - "Czerwony kapturek" i "Karnawał w Wenecji" oraz spektakl "Królewna, smok i rycerz". Po raz pierwszy odbywa się Piknik Rodzinny.

            

        2014/2015 - Spotkanie z malarzem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego p. Tadeuszem Budzyńskim. Teatrzyk muzyczny "Zakręcony muzyką". Warsztaty uwrażliwiające na tematykę osób niepełnosprawnych. Uczymy się cieszyć z wolności - lekcje z patriotyzmu. Honorowa adopcja osiołka Henia.

            

        2015/2016 - Warsztaty teatrzyku Kamishibai. Zaczynamy projekt Global Scholars. Teatrzyk „Perypetie pluszowego misia”. Przedstawienie „Kwiaty we włosach”.

           

        2016/2017 - Obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Warsztaty kulinarne „Wiem co jem”. Przedstawienie muzyczne „Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam jak czytam”.

             

        2017/2018 - Dyrektorem szkoły zostaje p. Renata Kurlanc. Tydzień zdrowego jedzenia. Koncert „Piosenka niejedno ma imię”. Projekt „PoczytajMy o pszczołach”.

            

        2018/2019 - Apel z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Uczennica 8c Anna Paluch zostaje Bielańskim Wolontariuszem roku 2018. Pierwszy raz bierzemy udział w Odysei Umysłów. Spotkanie autorskie z p. Tomaszem Jastrunem.

           

        Po raz pierwszy bierzemy udział w akcji „Pola nadziei”. 8-26 kwietnia – strajk w naszej szkole. Po raz pierwszy bierzemy udział w akcji „Rowerowy maj”. Bal ósmych klas.

           

        2019/2020 - to szczególny rok - na całym świecie zaczęła się pandemia koronawirusa, a w naszej szkole pierwszy z licznych okresów zdalnego nauczania.

        Udział w akcji „Bicie rekordu pierwszej pomocy”. Wizyta delegacji z Tajwanu w ramach projektu „Global scholars”. „Droga do wolności” – obchody Święta Niepodległości. „Żywa lekcja historii” – spotkanie z grupą rekonstrukcyjną Bractwo Rycerskie Kerin.

           

        Gwiazdkowe marzenia z Burmistrzem Dzielnicy Bielany – p. Grzegorzem Pietruczukiem. Otwarcie hali pneumatycznej. Jasełka przygotowane przez pracowników szkoły. Pomoc Waleniom – list Neli do Unii Europejskiej, podpisywany przez uczniów i nauczycieli.

           

        2020/2021 - Wyróżnienie w konkursie „Dobrze jemy, bo gotujemy”. Utworzona zostaje biblioteka plenerowa. Wspólne lepienie pierogów przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Przed naszą szkołą ubieramy choinkę wraz ze społecznością lokalną.

           

        Otrzymujemy tytuł Szkoły Promującej Wolontariat, nagrodę za Najlepsza Inicjatywę – Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy oraz tytuł Innowacyjnej Szkoły za projekt „Zielone ABC z ogrodu do kuchni na stół”. Odbywają się dwa kiermasze charytatywne - Gwiazdkowy (przez Internet) oraz Wielkanocny.