• Podróż literacka, czyli spotkanie autorskie ze Stefanem Potockim

26.04.2024 09:33

25 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie z Panem Stefanem Potockim - pisarzem książek dla dzieci, który przez wiele lat mieszkał za granicą. Jego domem była Kanada, potem Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Na początku opowiedział o sobie, przedstawił też kraj, w którym się urodził i wychował – Kanadę. Dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy o tym kraju. Potem przedstawił swoje dwie książki: „Lilu” i „Miodal”. Obie promują podróżnictwo, jako sposób na odkrywanie świata i samego siebie. Autor zwrócił też uwagę na zawarte w tych książkach przesłaniach do młodego czytelnika. Podkreślił, jak ważny jest dom i rodzina, budowanie relacji miedzy ludźmi, jak trzeba szanować czas. Nie zabrakło też bardzo mądrej sentencji „ Stąpaj po ziemi, ale nieustannie sięgaj do gwiazd”.  Opowiadając o tym wszystkim, nasz gość pokazywał ciekawą prezentację. Była też okazja do wysłuchania, śpiewanej po angielsku, piosenki o misiu Miodalu. Nie zabrakło też czasu na odpowiadanie na pytania dzieci. Podczas spotkania można było zakupić książkę i otrzymać imienny autograf. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni ze spotkania. Mamy nadzieję, że Pan Stefan Potocki, nie tylko zachęcił młodych słuchaczy do podróżowania, ale również do czytania.
      Do zobaczenia za rok!

• Międzyklasowy turniej czytelniczo-detektywistyczny klas czwartych

24.04.2024 19:58

W dniach 18 – 19 kwietnia odbył się międzyklasowy turniej czytelniczo-detektywistyczny pt. „Gra detektywistyczna”. Brały w nim udział pięcioosobowe drużyny z klas czwartych. Przed nimi było nie lada wyzwanie: ESCAPE ROOM „Tajemnica tajemnic” i gra „I Ty możesz zostać detektywem”. Wszystkie te zadania uczniowie rozwiązywali online, wykorzystując interaktywną tablicę. Oparte były one o serię książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” M Widmarka. Uczniowie nie tylko musieli wykazać się wiedzą o tej serii, ale również spostrzegawczością, czyli cechą bardzo przydatną detektywom. Liczyły się zdobyte punkty i czas wykonania zadań. Walka była zażarta. Widać było bardzo duże zaangażowanie wszystkich uczestników. Najwięcej punktów zdobył zespół z klasy 4c.
      Jednak wszystkim uczestnikom należą się wielkie brawa za zaangażowanie, wiedzę i zapał.

• Bajczytanki Pani Hanki, czyli spotkanie autorskie z Hanną Niewiadomską

10.04.2024 17:49

10 kwietnia odwiedziła nas Hanna Niewiadomska – autorka około 200 przeuroczych wierszy dla dzieci. W interesującym spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Autorka przeczytała swoje zabawne utwory, opowiedziała, jak powstają i skąd czerpie pomysły. Uczniowie mieli również okazję zaproponować tematykę nowych. Wspólnie z dziećmi ustaliła, jakie cechy powinien mieć poeta. Zaproponowała też zabawy z poezją, razem wymyślali rymy, zastanawiali się, co może robić żyrafa w szafie lub krokodyl w wannie. Powstał też wiersz. Potem poetka odpowiadała na pytania uczniów i zachęcała ich do samodzielnego pisania. Była to już kolejna wizyta Hanny Niewiadomskiej w naszej szkolnej bibliotece. I znowu spotkania z poezją okazały się bardzo ciekawe i twórcze. Na koniec można było kupić książkę i uzyskać autograf.

• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

05.04.2024 19:01

2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji w czwartek i piątek spotkaliśmy się z pierwszoklasistami. Termin tego święta nie jest przypadkowy. Jest to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena – duńskiego bajkopisarza. Starsi koledzy: Ala, Michał – 4c, Adam, Piotr – 6b, Gabrysia i Hania – 6c przeczytali więc książeczkę o nim z serii „Mali WIELCY” i jego baśń pt. „Calineczka”. Nie zabrakło również gier online związanych z twórczością tego pisarza. To czytelnicze spotkanie pt. „Duzi czytają, mali słuchają” odbyło się w ramach realizacji projektu czytelniczego „Poczytaj ze mną. Poczytam też sam.”
      Duże podziękowania dla czytających maluchom uczniów.

• Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25.03.2024 18:07

25 marca drugi już raz obchodziliśmy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Tego dnia, na pamiątkę rocznicy upadku Saurona oraz wyzwolenia Śródziemia od jego panowania, wszyscy miłośnicy twórczości tego autora łączą się na całym świecie i czytają jego powieści. Kto czytał, wie o czym mówimy. Również w naszej szkole nie brakuje fanów literatury Tolkiena i właśnie oni spotkali się na przerwie w bibliotece, aby wspólnie czytać.