• STREFA CISZY

Pomysł na stworzenie w naszej szkole miejsc, nazwanych „Strefy Ciszy”, zrodził się z obserwacji uczniów podczas przerw śródlekcyjnych, zgłaszanych inicjatyw i potrzeb dzieci, rozmów z rodzicami oraz wniosków z pracy terapeutycznej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Zauważyliśmy, że dzieciom brakuje miejsc gdzie podczas przerw będą mogły wygodnie odpocząć, wyciszyć się, zregenerować przemęczony układ nerwowy. Wpływa to w konsekwencji zarówno na ich zachowanie, jak i wydajność pracy podczas lekcji.

Mając świadomość jak długotrwały hałas oddziałuje na zdrowie, zmysły i funkcjonowanie człowieka. Niszczy słuch, powoduje ciągły wzrost we krwi hormonów stresu, negatywnie wpływa na koncentrację uwagi, wydajność pracy i samopoczucie. Działa na układ nerwowy powodując drażliwość, nerwowość, kłótliwość i znużenie, wyzwala agresję i stany lękowe. Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, która umożliwi uczniom higieniczny odpoczynek podczas przerw śródlekcyjnych oraz zachęci i zmotywuje ich do dbania w ten sposób o swoje zdrowie.

Niniejszy projekt ma również na celu edukację uczniów w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych jakie niesie ze sobą przebywanie przez dłuższy czas w hałasie. Uczniowie realizujący innowację będą samodzielnie zdobywać informacje na ten temat a później referować je swoim rówieśnikom. Stworzą również materiały edukacyjne dostępne dla całej społeczności szkolnej.

Zaangażowanie do planowania i realizacji projektu uczniów pozwoliło nam pokazać im, że ich inicjatywy są ważne i zachęcić do zgłaszania swoich pomysłów w przyszłości. Pozwoliło nam również upewnić się, że strefy będą zaprojektowane zgodnie z potrzebami dzieci.

Innowacja „Strefy Ciszy”, jest więc naszą odpowiedzią na dotkliwy hałas na korytarzach szkolnych podczas przerw, a także wyjściem naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczniów oraz ich rodziców.

W ramach innowacji odbyły się będą również zajęcia edukacyjno-informacyjne na temat wpływu hałasu na zdrowie człowieka, oraz regulaminu korzystania ze „Stref Ciszy".