• WEHIKUŁ CZASU - GRY I ZABAWY MIĘDZYPOKOLENIOWE, JAKO METODA NA ROZWÓJ MOTORYKI DUŻEJ U DZIECI 

        Motoryka duża to sprawność ruchowa całego ciała, czyli utrzymywanie równowagi i koordynacja ruchów. Jest to pierwszy i nadrzędny etap rozwoju ruchowego, a im więcej ćwiczeń w formie ruchu będzie wykonywało dziecko, tym łatwiej przyjdzie mu wykonywanie zadań wymagających innych sprawności. Motoryka duża obejmuje wszelkie ruchy, które angażują całe ciało lub jego większą część. Motoryka duża, to umiejętność, która wymaga bardzo precyzyjnej koordynacji i musi być wymuszona. 

        U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym obserwuje się dużą aktywność ruchową i potrzebę ruchu. Niestety nie zawsze dzieci mają możliwość zaspokojenia swojej potrzeby. Dlatego też przedstawiona innowacja stworzy sytuację do rozwijania i zaspokajania tych potrzeb. Ze względu na to, iż motoryka nie jest dana nam z urodzeniem to musimy ją wykształcać poprzez nieustanny, swobodny ruch i działania sterowane, dzięki którym poprawia się sprawność ruchowa ciała. Należy pamiętać, że priorytetem w prawidłowym stymulowaniu rozwoju dziecka jest motoryka duża, czyli rozwijania ogólnej sprawności ruchowej, aby później móc przejść do rozwoju motoryki małej. Nie możemy zatem wymagać od dziecka, które nie potrafi przejść po wąskiej kładce lub złapać piłki, aby zgrabnym ruchem narysowało szlaczek lub napisało swoje imię. 

        Na podstawie analizy dokumentów naszych uczniów, tj. orzeczeń i opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz obserwacji poczynionych wśród uczniów klas młodszych, dostrzeżono, że coraz częściej mamy do czynienia z dziećmi, u których zdiagnozowano zaburzenia w zakresie motoryki dużej. 

        Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci opracowałyśmy innowację pedagogiczną „Wehikuł czasu – gry i zabawy międzypokoleniowe, jako metoda na rozwój motoryki dużej u dzieci”.  

        Głównym celem innowacji jest usprawnianie motoryki dużej, ale również wzmocnienie relacji międzypokoleniowych. Innowacja wesprze uczniów w rozwoju motoryki dużej i koordynacji wzrokowo-ruchowej za pomocą gier zabaw z minionych lat. Zostanie nawiązana ścisła współpracę z rodzicami i dziadkami naszych uczniów w celu „pozyskania” ich do pracy z uczniami. Innowacja wzmocni więzi międzypokoleniowe. Uważamy, że w obecnych czasach, kiedy ruch zszedł na dalszy plan, a dzieci spędzają czas głównie na grach komputerowych bardzo istotnym jest znaleźć coś, co ich do tego ruchu przyciągnie i będzie dla nich atrakcyjne. Stąd pomysł, by wyruszyć w emocjonującą podróż „wehikułem czasu” do dziecięcych zabaw z dawnych lat.