• Turniej Czytelniczo - Językowy dla klas II i III

• 16.02.2024 13:42
      • Zapraszamy uczniów klas II i III do udziału w Turnieju Czytelniczo- Językowym.

Turniej skierowany jest do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych, którzy lubią czytać, chętnie uczą się ortografii oraz potrafią zaprezentować wybraną pozycję książkową.

Organizator: Wydział Oświaty i Wychowania Dzielnicy Bielany Szkoła Podstawowa nr 209 w Warszawie.

Przeznaczony jest dla uczniów bielańskich szkół podstawowych z klas II i III. Każda szkoła zgłasza 3 uczniów z klas II i 3 uczniów z klas III.

Turniej składa się z trzech etapów:

1. etap szkolny – przeczytanie wymaganych pozycji książkowych, wykonanie prac plastycznych metodą collage, w formacie A-3, wykonanych metodą collage (wykorzystując różnorodne materiały, o różnych fakturach), związanych z bohaterami lub wydarzeniem z przeczytanych książek.

Na prace plastyczne czekamy (wraz ze zgodą rodziców) do 20 lutego 2024 r. do sali nr 7 jest równoznaczne z udziałem w następnych etapach.

2. etap międzyszkolny (półfinał) – odbędzie się 18 marca (poniedziałek) 2024 r. w SP 209. Polega na wykonaniu zadań według podanych wymagań. Uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów przechodzą do finału.

3. etap międzyszkolny (finał) – odbędzie się 22 kwietnia (poniedziałek) 2024 r. w SP 209, wraz z wystawą prac plastycznych. Po wykonaniu zadań ortograficznych i pięknie zaprezentowanej wypowiedzi, tego samego dnia zostają wyłonieni laureaci turnieju. Otrzymują nagrody w formie medali, wyróżnienia i nagrody rzeczowe (książki, gry edukacyjne, materiały do prac plastycznych).

Dzieci oceniane są osobno w kategorii klas II i osobno klas III.

Podczas turnieju zadania wykonywane przez uczestników sprawdzane i oceniane są przez jury, w skład którego wchodzi dyrektor i nauczyciele SP 209.

Planowane nagrody:
        Laureaci otrzymują medale (złote, srebrne i brązowe – 6 medali) oraz nagrody książkowe. Przyznawane są także wyróżnienia w formie dyplomów, do których dołączone są drobne nagrody rzeczowe – gry edukacyjne, planszowe, maskotki. Autorzy najciekawszych prac plastycznych obdarowani zostają upominkami w postaci przyborów i materiałów plastycznych (kredki, farby, flamastry).

W roku szkolnym 2023/24 hasłem turnieju jest:
        „Zwierzęta jako bohaterowie książek?”

Książki dla uczniów klas drugich:
        Zakres wymagań:
        - zapoznanie się z wybranymi książkami
        - znajomość zasad i reguł ortograficznych przewidywanych dla klasy II i klasy III
        Wybrane utwory:

KL. II
        Kornel Makuszyński – „Przygody Koziołka Matołka”
        Wanda Chotomska – „ Pięciopsiaczki”
        Janina Porazińska – „ Szewczyk Dratewka”
        Hugh Lofting – „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
        Gosta Knutsson – „ Przygody Filonka Bezogonka”

KL. III
        Wanda Chotomska – „ Pięciopsiaczki”
        Janina Porazińska – „ Szewczyk Dratewka”
        Alan Alexander Milne – „ Kubuś Puchatek”
        Hugh Lofting – „ Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
        Gosta Knutsson – „ Przygody Filonka Bezogonka”
        Roman Pisarski –„ O psie, który jeździł koleją”
        Łukasz Wierzbicki – "Dziadek i niedźwiadek”

W etapie II uczestnicy wykonują zadania metodą stacyjną.

W etapie III finaliści wykonują zadania ortograficzne (tekst z lukami, zabawa ortograficzna) i prezentacja losowo wybranej książki.