• CYKL - Zręczne ręce

        • 31.03.2021 08:26
        • Witajcie!  

          Wkrótce Święta, a więc czas na ozdoby wielkanocne. 

          W tym tygodniu pisanki z papieru, zdobione sznurkiem  

          oraz kolorowanka - każdy znajdzie coś dla siebie.   

          Trzymajcie się ciepło!

          JAJKA ZE SZNURKA

           


          Materiały: 

          -jaja styropianowe, 

          -sznurek, 

          -klej introligatorski, 

          -kordonek lub mulina, 

          -koronkowa wstążka. 

          Wykonanie 

          Owijanie jajka styropianowego najlepiej jest zacząć od dołu. Najważniejszy jest pierwszy obrót, gdyż trzeba dobrze przykleić pierwszy rząd sznurka do naszego jajka. Gdy mamy już pierwszy rząd, to następnie smarujemy klejem jajko i gdy już lekko przyklei się, nakładamy kolejny rząd sznurka, dociskając go do poprzedniego. Po zakończeniu ozdabiamy- przyklejając kolorową wstążkę, kordonek lub mulinę tworząc własne wzorki   

               
                          pisnka.pdf                                   koszyczek.pdf                  zajączek_z_pisanką.pdf
        • więcej
        • CYKL - Co tak ładnie pachnie? Zapraszamy do kuchni

        • 30.03.2021 08:30
        • Chrzan i jajka - dlaczego nie może ich zabraknąć na wielkanocnym stole?
           

              


           

          Chrzan, chociaż na co dzień przegrywa z wieloma przyprawami i dodatkami do żywności, na Wielkanoc być musi. Jako dodatek do jaj, wędlin, mięs, jako składnik ćwikły czy przynajmniej jako element dekoracyjny. Tak nakazuje tradycja. I słusznie, bo podczas świątecznego dość ciężkiego jedzenia, to niezastąpiony lek profilaktyczny.                                                 

          Chrzan w tradycji chrześcijańskiej to jeden z koniecznych elementów święconki. Warzywo ma nam zapewnić siły witalne przez cały rok. I nie tylko. Staropolski zwyczaj nakazuje: poświęcony chrzan zjeść na czczo, chuchnąć trzy razy do komina, a potem można się objadać niemal bezkarnie: tłusto i obficie. Zabobon? Nie do końca 

          Nasi przodkowie słusznie czynili, wykorzystując go podczas biesiad, na których dominowały dania ciężkostrawne, wędzone, ociekające tłuszczem. Korzeń chrzanu pobudza bowiem wydzielanie soków trawiennych, jest niezastąpiony przy niestrawnościach i nadmiernym zakwaszeniu organizmu. Jest liderem wśród warzyw pod względem zawartości błonnika: zawiera ponad 7 g w każdych 100 gramach korzenia, zawiera więcej witaminy C niż cytryna, ma też sporo witamin z grupy B, witaminy A, potasu, siarki, wapnia i żelaza. 

            

          Jajka od zawsze są nieodzownym elementem Świąt Wielkanocnych. Nie może ich zabraknąć na naszym stole oraz w koszyku ze święconką. Wspaniale smakują z wielkanocnym żurkiem i pięknie wyglądają w postaci tradycyjnych pisanek. Jajko to nie tylko symbol życia, ale również siły broniącej przed wszelkim złem. 

          Dodatkowo zawierają dużo łatwo przyswajalnego białka oraz korzystne dla naszego organizmu tłuszcze np. kwas linolowy czy lecytynę. Tłuszcze te, a szczególnie lecytyna mają korzystny wpływ na procesy myślowe- koncentrację, przyswajanie wiedzy i logiczne myślenie. Ponadto jaja są bogatym źródłem witamin, zwłaszcza tych z grupy B, które regulują prawidłową pracę całego układu nerwowego oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach- A, D i E. Dlatego poprawiają wygląd skóry i wzmacniają kości. Jajka są także doskonałym źródłem wielu składników mineralnych w tym wapnia, żelaza, cynku, potasu, magnezu, fosforu czy selenu. Warto również pamiętać, że jedno jajo nie dostarcza nam zbyt wielu kalorii, ok. 75 kcal. 

          Pod względem składu aminokwasów, czyli związków białkowych, jaja są najdoskonalszym produktem pochodzenia zwierzęcego. Duża ilość składników energetycznych sprawia, że wartość kaloryczna żółtka wynosi aż 350 kcal/100 g. Co ciekawe żółtko jaja zawiera więcej białka niż białko jaja.
          Jajko zawiera ważne dla zdrowia ksantofil i luteinę (barwniki w żółtku). Ksantofil zapobiega osadzaniu się złogów na ścianach tętnic. Luteina w organizmie człowieka gromadzi się głównie w plamce żółtej oka i soczewce. Działa jak filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jest również silnym wymiataczem wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom delikatnych naczyń włosowatych siatkówki oraz fotoreceptorów. 


          Życzymy Wam Smacznych Świąt:) 
           


               
                  pisanka_1.pdf                           pisanka_2.pdf                           pisanka_3.pdf

        • więcej
        • Cykl – Pobawmy się

        • 29.03.2021 08:10
        • Witajcie,  
          W piątek proponujemy Wam spotkanie ze znakomitym śpiewającym aktorem Jackiem Wójcickim. Pan Tenorek, bo taki jest jego pseudonim artystyczny, ze swoim zespołem muzycznym w składzie Pan Forte, Pan Piszczałka, Pan Bębenek i Pan Basowy, nagrali wesołe piosenki dla dzieci.
          Oto kilka z nich:
          Dinizaur Pimpuś:



          Anakonda:



          Papuga - Gaduła:

          I jeszcze trochę rytmu.
          Miki Wielecki, młody muzyk- perkusista nauczy Was fajnego schematu body percussion czyli perkusji ciała.
          (dla bardziej zaawansowanych)
          Dobrej zabawy:



          A na zakończenie kilka muzycznych kolorowanek.

             
                    bębenek.pdf                            marakasy.pdf                                instrumenty-perkusyjne.pdf
           
        • więcej