• CYKL - Zręczne ręce

• 24.03.2021 08:50

• Witajcie, ponownie w domu…

Kilka dni temu powitaliśmy wiosnę, a więc pora na wiosenne prace, które usprawnią Wasze ręce.

W tym tygodniu krokusy z pestek dyni, bazie oraz kolorowanka -  każdy znajdzie coś dla siebie.

Trzymajcie się ciepło.

KROKUSY Z PESTEK DYNI

Materiały:

• zielona ściereczka z wiskozy na tło (znajdziecie ją w kuchni),
          • pestki dyni,
          • barwniki spożywcze lub zwykłe farby szkolne do pomalowania pestek,
          • zielony papier na łodygę i liście lub zielona pianka,
          • klej wikol,
          • nożyczki

Przygotowanie:

Na początku należy pomalować farbami pestki dyni i zostawić do wyschnięcia.
          Jeżeli zdecydujecie się na barwniki spożywcze, to należy zabarwić pestki w następujący sposób.

1. Rozpuścić barwnik spożywczy w szklance wypełnionej do połowy wodą.
          2. Zanurzyć pestki dyni na około 30 minut.

3. Wyjąć pestki i osuszyć.

Wykonanie:

1. Wycinamy odpowiedni kawałek z zielonej ściereczki, który będzie tłem naszej pracy. Zamiast ściereczki możemy również wykorzystać zieloną kartkę z zbloku technicznego.

2. Przyklejamy zabarwione wcześniej pestki z dyni.

3. Wycinamy z pianki lub papieru łodygi i listki, a następnie przyklejamy je na naszą pracę

4. Gotową pracę możemy włożyć w ramkę.

Bazie – 3 pomysły

Materiały:

• kartka kolorowego papieru,
          • kredki lub flamastry,
          • biała farba, wata lub plastelina.

Instrukcja:

Na kartce kolorowego papieru rysujemy kredkami lub flamastrami patyczki wierzby. Bazie robimy mocząc drugi koniec grubej kredki w białej farbie i odciskając na patyczkach. Można również robić odciski z paluszka. Farbę można zastąpić plasteliną lub watą.

PANI_WIOSNA.pdf                           wiosna_numerki.pdf                            wiosna-owady.pdf

• CYKL - Co tak ładnie pachnie? Zapraszamy do kuchni

• 23.03.2021 08:39
        • Superfood w naszym domu, przez cały rok :)

Pierwszy dzień wiosny już za nami, ale na nowalijki z ogrodu musimy jeszcze zaczekać. Po długiej zimie brakuje nam witamin i mikroelementów pochodzących z naturalnych źródeł. Zanim ziemię nagrzeje słońce wykorzystajmy nasze parapety i zamieńmy je w domowe ogródki.
          Chcemy namówić Was do sięgania po znane kiełki oraz nowe na naszym rynku mikroliście. Zarówno jedne, jak i drugie możemy wyhodować samodzielnie, co sprawi nam dużo radości i przyniesie same korzyści zdrowotne. Bowiem są źródłem wapnia, żelaza, cynku, magnezu, miedzi a także witaminy C, A, E, witamin z grupy B. To prawdziwy superfood!
          Mikroliście i kiełki mogą być składnikiem potraw oraz elementem dekoracyjnym na naszych talerzach. Mikroliście są znacznie większe i zawierają kilka razy więcej witamin i minerałów, mają intensywniejszy smak i aromat. Jeśli nie wiesz, które wybrać po prostu jedz jedne i drugie.

Smacznego:)

Karta_pracy.pdf

wiosna_1.pdf                         wiosna_2.pdf                        wiosna_3.pdf

• CYKL - Co tak ładnie pachnie? Zapraszamy do kuchni

• 23.03.2021 08:10
        • Witajcie.

Dziś przepis na zimową herbatę.

Składniki:

• 100 g dowolnej herbaty czarnej dobrej jakości (liściasta nie granulowana)
          • 2 laski cynamonu
          • 2 łyżki goździków
          • 1 łyżeczka nasion kolendry
          • 1 łyżeczka czerwonego lub czarnego pieprzu w ziarnach
          • 1 gwiazdka anyżu
          • 1 łyżeczka jałowca

Dodatki:
          • plasterki cytrusów
          • liofilizowane owoce
          • miód

Sposób przygotowania:

Laski cynamonu przed wyjęciem z opakowania za pomocą tłuczka lub wałka rozgniatamy uderzając w nie porządnie kilka razy. Następnie wszystkie przyprawy mieszamy z herbatą i zamykamy w szczelnym słoiczku.

Na 1 litr naparu dodajemy 1 łyżkę mieszanki i parzymy około 5 minut.

Po wyjęciu fusów, do gorącego naparu możemy dodać plasterki pomarańczy, imbiru, cytryny.

Dobrym dodatkiem będą też mrożone lub liofilizowane maliny.
          Jeśli pijecie napar w temperaturze poniżej 40 st. Celsjusza możecie dodać również odrobinę miodu.

choinka_1ok.pdf                  choinka_2ok.pdf                lista_zakupowa.pdf