• W roku szkolnym 2018/2019 w Międzynarodowym Programie Global Scholars bierze udział 15 uczniów z klas 6-7. Program jest jednym z działań Global Cities, funkcjonującego w ramach organizacji Bloomberg Philathropies z siedzibą w Nowym Jorku i jest prowadzony w języku angielskim. Tegoroczna edycja dotyczy tematu „World of Water” („Świat wody”) i jest prowadzona w SP 289 przez Renatę Sujkę i Roberta Dudzińskiego. Podczas realizacji programu uczniowie współracują na bezpiecznej platformie internetowej z rówieśnikami z Hiszpanii (Barcelona, Madryt), USA (Nowy Jork, Boston, Fort Lauderdale, Jacksonsville), Tajwanu (Tajpej) i Włoch (Genua). W I semestrze zostały zrealizowane dwa działy.

W dziale pierwszym uczniowie zrealizowali min. następujące działania: zostali zapoznani z zasadami udziału w programie, poznali zasady bezpieczeństwa w Internecie, określili na mapie położenie miast i państw ze swojej grupy projektowej, napisali posty o swoich zainteresowaniach, porównali strefy czasowe, dyskutowali o różnych punktach postrzegania tego samego zagadnienia, o kulturalnym wyrażaniu swojego zdania oraz przygotowali nagranie video z informacjami o swojej szkole, mieście i  Wiśle.

W dziale drugim uczestnicy poznali pojęcie "woda wirtualna", wykorzystywali zaawansowane słownictwo związane z użytkowaniem wody, czytali o świętach związanych z wodą w innych krajach oraz prezentowali w poście, jaką rolę pełni woda w polskiej kulturze. Dyskutowali również na temat znaczenia wody  w prawidłowej diecie i higienie, o zasadach bezpieczeństwa nad wodą, a także analizowali rolę wody we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu i poszczególnych organów. Ponadto oglądali kampanie społeczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą oraz właściwym nawodnieniem organizmu. Wzięli też udział w quizie „My water footprint” i obliczyli, ile litrów wody zużywają na dobę oraz rocznie; dowiedzieli się również, ile litrów wody zużywają podczas oszczędnego oraz nieoszczędnego mycia rąk, czyszczenia zębów oraz kąpieli w wannie i pod prysznicem. Uczniowie uczestniczyli w dyskusjach na forum programu i  przygotowali w aplikacji AdobeSpark projekt  na temat „School Water Audit” ("Uczniowski audyt na temat korzystania z wody w naszej szkole”).

Uczestnicy rozpoczęli już pracę nad rozdziałem 3. poświęconym zagadnieniu „Woda w moim mieście”. Poznali źródła wody pitnej w Warszawie, techniki uzdatniania wody w naszym mieście, wyzwania w dostarczaniu czystej,  bezpiecznej wody, rodzaje ścieków oraz sposoby, w jaki przeciętny człowiek może przyczynić się do wzmacniania procesu bezpieczeństwa w dostarczaniu i użytkowaniu wody.

Uczniowie realizują poszczególne etapy projektu poprzez następujące działania w języku angielskim: oglądanie edukacyjnych nagrań wideo, lekturę specjalistycznych artykułów, zadania w zeszycie ćwiczeń, wyszukiwanie danych w Internecie, a także komunikację z rówieśnikami z innych krajów poprzez Skype’a oraz na forum dyskusyjnym projektu. Wszystkie działania odbywają się w elektronicznej klasie na bezpiecznej platformie internetowej. prowadzonym w ramach organizacji Bloomberg Philathropies z siedzibą w Nowym Jorku.